تاثیر ورزش ایروبیک بر کند کردن روند بیماری آلزایمر

نیوزتل: پژوهشگران ˮمرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربیˮ(UT Southwestern Medical Center) در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند آزمایشات بالینی نشان داده است ورزش هوازی ایروبیک می تواند در کُند شدن روند تحلیل مغز که با بیماری آلزایمر مربط است نقش مهمی داشته باشد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مطالعه پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی نشان داده است که ورزش ایروبیک تاثیر به سزایی در کاهش سرعت تخریب مغز در رابطه با زوال عقل و بیماری آلزایمر دارد.
این تحقیق نشان داده است که ورزش هوازی ایروبیک امکان دارد بتواند به صورت مستقیم سرعت تخریب هیپوکامپ مغز در بیماران مبتلا به آلزایمر را کم کند.
همه ما می دانیم که ورزش برای سلامتی مفید می باشد اما بتازگی تحقیقات پژوهشگران نشان داده است که ورزش ایروبیک بیشتر از دیگر فعالیت های ورزشی می تواند در کند کردن روند تخریب مغز در بیماری آلزایمر موثر باشد.
پژوهشگران طی این مطالعه دریافتند ورزش هوازی ایروبیک تاثیر به خصوصی بر عملکرد شناختی و مغزی بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف دارد.
اختلال شناختی خفیف(Mild Cognitive Impairment)، یک اختلال عصبی است که در افراد مسن رخ می دهد و شامل اختلالات شناختی همراه با اختلالات جزئی در فعالیت های روزمرهٔ زندگی می شود؛ همین طور بعنوان زوال عقل اولیه و اختلال حافظهٔ منزوی شناخته شده است.
طی این مطالعه پژوهشگران ۷۰ فرد مبتلا به اختلال شناختی خفیف را به مدت ۱۲ ماه مورد بررسی قرار دادند. نیمی از این افراد در هفته ۴ یا ۵ جلسه نیم ساعته ایروبیک تمرین می کردند در صورتیکه نیمی دیگر تنها تمرینات کششی انجام می دادند.
پژوهشگران ارزیابی های شناختی، اسکن ام.آر.آی و اسکن آمیلوئید پی. تی. ای را نیز قبل و بعد از انجام آزمایش بر روی این افراد انجام دادند تا دریابند کدام یک از این ورزش ها بر کاهش تخریب مغز نقش مهمی دارد.
پژوهشگران بعد از آزمایش اعلام نمودند هر دو ورزش بر روی عملکرد شناختی افراد تاثیر مثبتی داشته است اما اسکن مغز افرادی که تمرینات هوازی(ایروبیک) را انجام داده بودند تفاوت قابل توجهی با گروه دیگر داشت و آن این بود که آن دسته از افراد که ورزش هوازی انجام داده بودند و تجمع آمیلوئید(آمیلوئید بتا) در مغز آنها بیشتر بود با انجام این ورزش روند تخریب قسمت هیپوکامپ مغز آنها کند شده بود.
“رونگ ژانگ”(Rong Zhang) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: انجام ورزش های هوازی بطور کلی از بیماری آلزایمر جلوگیری نمی کند بلکه روند تحلیل مغز را کند می کند.
خیلی از پژوهش هایی که در مورد بیماری آلزایمر انجام می شوند، بر “آمیلوئید بتا”(Aß) تمرکز دارند. آمیلوئید بتا، پروتئینی است که هنگام رشد بیماری، در مغز انباشته می شود. وجود آمیلوئید بتای اضافه، پلاک هایی را ایجاد می کنند که ارتباط میان سلول های مغز را از بین می برند، به بروز التهاب منجر می شوند و نهایتا به از دست رفتن خیلی از نورون ها و بافت های مغز می انجامند.
یافته های این مطالعه در مجله “Journal of Alzheimer’s Disease” منتشر گردید.

منبع: