بیل گیتس به گرمایش زمین اختتام می دهد؟!

نیوزتل: بیل گیتس، میلیاردر مشهور آمریکایی و یکی از کارآفرینان برتر هزاره جدید در فکر سرمایه گذاری روی یک ˮابر شیمیاییˮ است که می تواند به روند گرمایش کره زمین اختتام دهد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از سن ان بی سی، گرم شدن کره زمین چیزی است که چه به آن اهمیت داده شود چه نه، در حال وقوع است. همانطور که دانشمندان ناسا گزارش داده اند، فعالیت های انسانی همچنان به شکل بیش از پیش به تشدید این مشکل ادامه می دهد.
هم اکنون میزان کربن دی اکسید موجود در جو زمین از هر زمان در کل تاریخ بشر بیشتر است. دو سوم از بلایای طبیعی آب و هوایی ۲۰ سال قبل می تواند به فعالیت های انسان گره خورده باشد، در صورتیکه هم تابستان ها و هم زمستان ها سال به سال گرم تر می شوند.
با وجود این، همه امیدها از دست نرفته است. رهبران، کارآفرینان و شرکت هایی از سراسر جهان برای مبارزه با تغییرات آب و هوا سخت تلاش می کنند.
بیل گیتس را می توان یکی از نمونه های اخیر از این دست نام برد. بیل گیتس هم اکنون در حال پشتیبانی از یک چاره بالقوه برای توقف گرم شدن کره زمین است که محور آن فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی(solar geoengineering) است.
امکان دارد عنوان فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی کمی گیج کننده باشد، اما این فناوری مبهم می تواند از گرم شدن کره زمین جلوگیری کند. این فناوری به شبیه سازی اثر فوران گسترده آتشفشانی می پردازد.
“اندی پارکر” مدیر پروژه دولتی ابتکار مدیریت اشعه خورشیدی به CNBC اظهار داشت: مطالعات مدل سازی نشان داده اند که این فناوری می تواند شدت امواج گرما را کم کند. بعنوان مثال ظاهراً می تواند نرخ افزایش سطح دریا را کم کند که این مسئله می تواند شدت طوفان های گرمسیری را کم کند.

در حقیقت برای پیاده سازی این فناوری، هواپیماها در ارتفاعات پرواز می کنند و میلیون ها تن ذرات شیمیایی را در اطراف سیاره زمین می پاشند تا یک ابر شیمیایی عظیم ایجاد کنند که سطح زمین را خنک کند.
البته نباید خیلی هیجان زده شد، چونکه این فناوری هنوز بطور رسمی آماده نیست، اما در حال نزدیک شدن به آن است.
این روند می تواند اثرات و نتایج ناخوشایندی هم داشته باشد، همچون اینکه می تواند بر الگوهای آب و هوایی منطقه ای تأثیر بگذارد و حتی بیشتر از این، بطور بالقوه می تواند آسمان آبی را بطور کل ریشه کن کند!
با این وجود، خبر خوب این است که این روش مقرون به صرفه است.
“استفان گاردینر” نویسنده کتاب “طوفان اخلاقی عالی: تراژدی اخلاقی تغییرات آب و هوا” نظرات خودرا در مورد این فناوری این چنین به اشتراک گذاشت: این پیامدها امکان دارد وحشتناک باشند. آنها امکان دارد مواردی مانند قحطی وسیع، طغیان های بزرگ و خشکسالی را شامل شوند که بر جمعیت بسیار بزرگی تأثیر می گذارند.
در هر حال این روش هم اکنون یک روش جالب و یک چاره مناسب برای توقف روند گرمایش زمین است که اثرات جانبی احتمالی آن امکان دارد بسیار بد باشد. با وجود این، بنظر می رسد مزایای آن به عوارض جانبی احتمالی آن می چربد و بیل گیتس با حمایت مادی و معنوی از این رویکرد می تواند منجی زمین و بشر شود. شما چه فکر می کنید؟

منبع: