استفاده از اثر انگشت زمین برای کشف خواهرانش

به گزارش نیوزتل ستاره شناسان دست به استفاده از متد جدیدی برای کشف سیاره های شبیه به زمین زده اند و اصطلاحا از ˮاثر انگشت زمینˮ که نشانه های منحصر به فرد آن است، استفاده می نمایند که می تواند منجر به کشف تعداد زیادی از سیاره های زمین مانند شود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شناخت خیلی از اسرار جهان اطراف ما از همین سیاره خودمان شروع می شود و یکی از چالش های بزرگی که در مورد جهان ما وجود دارد و ما انسان ها به شدت به دنبال یافتن پاسخ آن هستیم، ایده یافتن سیارات شبیه به زمین در محدوده فراتر از منظومه شمسی است.
اول و مهم تر از همه اینکه باید بدانیم که آیا سیاره زمین مانند دیگری وجود دارد که ما بتوانیم آنرا خانه بنامیم، چون که برخی اعتقاد دارند مهاجرت انسان از زمین برای بقای بشر بسیار مهم می باشد. ثانیا اگر سیاره ای وجود داشته باشد که از حیات پشتیبانی کند، امکان دارد در این سیاره زندگی وجود داشته باشد و به سؤال قدیمی بشر در مورد اینکه آیا ما در جهان تنها هستیم پاسخ دهد.
اکنون دو اخترشناس به نامهای “نیکولاس کوان” و “اولین مک دونالد” از دانشگاه مک گیل(McGill) بعنوان به کارگیری ابزاری برای درک بهتر سیاره های احتمالی که قادر به پشتیبانی از زندگی ماورای منظومه شمسی هستند، کار جالبی انجام داده اند. آنها یک “اثر انگشت” برای زمین ایجاد کردند که می تواند برای شناسایی این نوع سیارات استفاده گردد.
این روش چیزی مثل قرار ملاقات حضوری گذاشتن با جنس مخالف به صورت آنلاین است. شما با هدف این که در نهایت کسی را پیدا کنید که با شما تفاهم داشته باشد و به علائق شما نزدیک باشد، یک سری از صفات مورد نظر خویش را لیست می کنید. کار اخترشناسان در مورد یافتن سیاره های مشابه با زمین هم به همین صورت است که منجر به ایجاد یک شناسنامه منحصر به فرد یا همان اثر انگشت مخصوص زمین می شود.
ایجاد این اثر انگشت زمینی به هیچ عنوان آسان نبود، چون که حاصل بیشتر از یک دهه مشاهدات جو زمین توسط ماهواره SCISAT برای ساخت طیف انتقالی یا ترانزیتی زمین است که اثر انگشت ما می شود.
این اثر انگشت در واقع نگاهی اجمالی به جو زمین در نور مادون قرمز است که نشانگر وجود مولکول های کلیدی در جستجوی جهان های قابل سکونت کیهان است.
یکی از این مولکول ها که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گاز متان است. محققان انتظار دارند که تنها یک سیاره حاوی منابع آلی دارای متان داشته باشد. ازاین رو محققان در دور دست به دنبال این نشانگر زیستی خواهند گشت.
پروفسور “کوان” یکی از دو اخترشناس این مطالعه تصریح کرد: تعداد معدودی از محققان تلاش کرده اند طیف انتقالی زمین را شبیه سازی کنند، اما این نخستین طیف انتقال مادون قرمز تجربی زمین است. این چیزی است که اخترشناسان بیگانه در صورت مشاهده انتقال زمین مشاهده خواهند کرد.
همانطور که در بالا به این ابزار جدید اشاره شد، این کار می تواند اخترشناسان را برای یافتن سیاره های زمین مانند بیشتر که به صورت بالقوه قابلیت مهاجرت انسان را داشته باشند، کمک نماید.
دانشمندان امیدوارند بزودی یک خواهر برای کره زمین پیدا کنند.
این دو اخترشناس این مطالعه را مجله انجمن سلطنتی نجوم(Royal Astronomical Society) منتشر نموده اند.