با تلاش پژوهشگران آمریکایی صورت گرفت کشف منبع بزرگی از متان در اعماق دریا

نیوزتل: پژوهشگران آمریکایی در بررسی های خود دریافتند که منبعی غنی از متان در اعماق دریاها وجود دارد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهش جدید “موسسه اقیانوس شناسی وودز هول” (WHOI) آمریکا، شواهدی را در مورد شکل گیری متان ناشی از واکنش های شیمیایی روی زمین و شباهت منبع گاز متان زمین با منابع روی سیارات دیگر و ماه نشان داده است.
متان هم در سطح زمین و هم در اعماق دریا، نقش مهمی در تکامل ارگانیسم های ابتدایی بر عهده داشته است و در هر قسمت دیگری از منظومه شمسی، از قمر “اروپا” (Europa) در مشتری گرفته تا قمر” انسلادوس” (Enceladus) اورانوس، فرآیندی مشابه زمین را پشت سر گذاشته تا منبعی از انرژی را شکل دهد.
پژوهشگران قبل از این در بررسی های خود به این نتیجه رسیده بودند که متان، از منافذ اعماق دریا منتشر می شود اما از آنجائیکه مقدار این گاز در جو بسیار زیاد است، منبع متان در اعماق دریا مانند یک راز باقی ماند.
“جفری سیوالد” (Jeffrey Seewald)، دانشمند موسسه وودز هول و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: شناسایی منبع متان در اعماق دریا، مشکلی است که سال ها با آن دست و پنجه نرم کرده ایم.
از میان ۱۶۰ صخره ای که در اقیانوس های سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفتند، حدودا همه آنها مقداری متان در بر داشتند. “فریدر کلین” (Frieder Klein)، از متخصصان موسسه وودز هول و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: مواد ته نشین شده در اقیانوس، منبعی غنی از متان را شکل می دهند و ما از یافتن این مقدار متان در پوسته اقیانوس، شگفت زده هستیم.
دانشمندان، صخره ها را با استفاده از آزمایش “طیف سنجی رامان” (Raman spectroscopy) بررسی کردند تا بتوانند مایعات و مواد معدنی موجود در یک صخره را شناسایی کنند. آنها دریافتند که حدودا همه نمونه های این آزمایش، مواد معدنی و گازهایی که هنگام حرکت آب در عمق اقیانوس شکل می گیرد، در بر دارند. بعد از سرد شدن مواد معدنی، آب محبوس شده در آنها، تحت تاثیر یک واکنش شیمیایی قرار می گیرد و هیدورژن و متان را شکل می دهد.
سیوالد اضافه کرد: ما در این بررسی ها، به منبعی غنی از انرژی شیمیایی دست یافته ایم.
نتایج این پژوهش، در مجله “مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا” (PNAS) به چاپ رسید.

منبع: