لباس جدید فضایی روسیه با کاربرد دوگانه

به گزارش نیوزتل سرگئی پوزدنیاکوف مدیر و طراح اصلی شرکت تحقیق و تولیدات هوا-فضایی زوزدا که در زمینه تجهیزات ایمنی هوا-فضا به ویژه لباس های فضایی روسیه فعالیت دارد، در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی اظهار داشت: نسل بعدی لباس فضایی این شرکت کاربرد دوگانه خواهد داشت و نه تنها در راهپیمایی های مورد نیاز در ایستگاه فضایی بین المللی و دیگر عملیات مداری قابل استفاده می باشد بلکه در هنگام فرود روی سطح ماه و کار در این کره نیز می تواند استفاده گردد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا؛ پوزدنیاکف اظهار داشت: “ما در مورد چشم انداز پرواز به ماه برنامه ریزی می نماییم به همین دلیل، نسل بعدی لباس فضایی اورلان طوری طراحی شده که می تواند برای فرود و کار روی سطح ماه نیز استفاده گردد.”
وی اظهار داشت: برای انجام این کار، طراحان پیشنهاد کرده اند که قسمت های سخت لباس با ظرافت بیشتر ساخته شود تا میزان تحرک را برای فضانورد افزایش دهد. علاوه بر این، بخش پایین تنه یا به اصطلاح شلوار، لولا خواهد داشت که به فضانورد امکان می دهد در سطح ماه چابک ترحرکت کنید. اما هم اکنون ساخت چنین شلوارهایی ضرورتی ندارد و طرحی برای آینده است.
پوزدنیاکوف اظهار داشت: “اکنون شلوارهای مجهز به لولا مورد نیاز نیست، پاها در زمان راهپیمایی های فضایی، کاربرد چندانی ندارند و فقط برای نگهداری فضانورد در گیره های ویژه و در زمان نصب یا بررسی سامانه ها مورد استفاده قرار می گیرند که به لطف آنها هر دو دست فضانورد برای کار آزاد می شوند.”
لازم به ذکر است که در جریان راهپیمایی های فضایی، کیهان نوردان بر روی پایشان اتکا ندارند و نگهداری و حرکت آنها با دست و بوسیله جابجایی تسمه هایی صورت می گیرد که به کمربندشان وصل است و سر دیگر این کمربندها با قلاب به گیره هایی وصل می شود که بر روی بدنه خارجی ایستگاه قرار دارند. تنها در زمان کار، پوتین فضانورد در “رکاب”های ویژه ای محکم می شود تا فضانورد بتواند جای ثابتی داشته باشد و دست هایش برای عملیات فنی آزاد شود.
ظاهرا روس ها تصمیم دارند نخستین فضانورد خودرا در سال ۲۰۳۰ بر روی ماه فرود آورند.

منبع: