تشخیص اختلالات خواب تنها با یک پیشانی بند

به گزارش نیوزتل اخیراً یک شرکت فرانسوی پیشانی بندی طراحی نموده است که با نظارت بر مغز نه تنها میتواند میزان کیفیت خواب کاربران را مشخص می کند بلکه اختلالات خواب را هم شناسایی می کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، تابحال شرکتهای بسیاری فناوری های نظارت بر کیفیت خواب افراد توسعه داده انداما در این میان شرکت فرانسوی “دریم” (Dreem) پیشانی بند موسوم به “دریم” طراحی نموده است که با جمع آوری اطلاعات امواج مغز، اختلالات خواب کاربران را شناسایی می کند.
دیگر نیازی نیست افراد برای تشخیص اختلالات خواب خود به پزشک رجوع کنند چونکه با پیشانی بند دریم خود همانند نوعی پزشک برای کاربران عمل می کند و با الکترودهای داخلی و فناوری هوش مصنوعی اطلاعات امواج مغز را جمع اوری می کند.
پیشانی بند دریم طراحی منحصر به فردی دارد و از آنجائیکه در اطراف سر قرار می گیرد آنرا با پارچه های باریک و نرم ساخته اند. درون این پیشانی بند هفت الکترود تعبیه شده است که با پوست سر ارتباط برقرار می کنند.
این دستگاه فعالیت الکتریکی مغز را با الکتروانسفالوگرام های سنتی که در خواب گرفته شده است، نظارت می کند و علاوه بر آن با تاکید بر ضبط صدا و شتاب سنج مینیاتوری مانند گوشیهای هوشمند حرکت سر، ضربان قلب، و تنفس کاربر را کنترل می کند.

این دستگاه داده های مذکور را به کمک فناوری هوش مصنوعی مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد تا بعنوان مثال اگر فردی حرکت تند چشم در خواب دارد شناسایی کند. خواب همراه با حرکات سریع چشم (Rapid eye movement sleep: REM/REMS) یکی از مراحل خواب است که در آن بدن در حالت خواب عمیق به سر می بَرَد ولی واکنش مغز در حالت بیداری است.
” تریستان بکنشتاین” (Tristan Bekinschtein)، دانشمند علوم اعصاب ” دانشگاه کمبریج” (وی در توسعه این دستگاه نقشی نداشته است) اظهار داشت: این فناوری می تواند اطلاعات دقیقی از الگوهای خواب کاربر عرضه نماید. اگر پزشکان بخواهند متوجه اختلالات خواب فردی شوند احتیاج به بررسی طولانی مدت، جمع اوری داده و تجزیه و تحلیل انها دارند که این فرایند ای طولانی مدت است اما پیشانی بند بیسیم “دریم ” که تنها ۴۹۹ دلار قیمت آن است، داده ها را به آسانی جمع اوری کرده و به گوشی هوشمند کاربر منتقل می کند.

بنابر گفته شرکت دریم، این پیشانی بند تقریباً تمام داده های مغز را جمع اوری می کند و همانند یک آزمایش چندگانه خواب عمل می کند.
آزمایش چندگانه خواب یا پلی سومنوگرافی (Polysomnography) آزمایشی است که نوار مغزی (الکتروانسفالوگرافی) را در خلال خواب ثبت می کند؛ اغلب همراه با آن، از ECG، الکترواکولوگرافی (EOG)، الکترومیوگرافی (EMG)، باز شدن قفسه سینه، اشباع اکسیژن خون، حرکت بدن، دمای بدن، پاسخ گالوانیک پوست (GSR) و سطح اسید، معده استفاده می شود.