با سرعت ۱۷۰ بار در ثانیه ؛ حشره رباتیکی که با نور پرواز می کند

نیوزتل: پژوهشگران حشره رباتیکی به وزن ۲۵۹ میلی گرم ساختند که می تواند با کمک انرژی نور بال بزند. این ربات می تواند ۴ بال خودرا با سرعت ۱۷۰ بار در ثانیه حرکت دهد.
به گزارش خبر گزاری مهر به نقل از دیلی میل، یک حشره رباتیک بسیار سبک ابداع شده که بدون نیاز به اتصال به منبع نیرو و فقط با استفاده از انرژی نور می تواند پرواز کند. این رباتRoboBee-X-Wing نام دارد و مجهز به ۴ بال است. ربات مذکور می تواند در هر ثانیه ۱۷۰ بار بال بزند.
تعدادی از محققان دانشگاه هاروارد این ربات را با طول بال ۳.۵ سانتی مترو وزن ۲۵۹ میلی گرم ابداع نموده اند که می توان از آن برای رصد محیط زیست استفاده نمود. ربات به اندازه ای سبک است که می تواند روی برگ گیاهان فرود بیاید و در مکان های کوچک قابلیت مانور نیز دارد. جالب آنکه بال های این گجت بسیار بهتر از پروانه هلی کوپتر ها است اما دانشمندان نتوانسته اند قابلیت کنترل حشرات و پرندگان بر بال هایشان را در این ربات تقلید کنند. نوا جفریز و همکارانش معتقدند اگر بتوان این توانایی را در ربات ایجاد کرد عملکرد آنها بی سروصداتر می شود. به هر حال RoboBee-X-Wing با استفاده از پنل های خورشیدی که روی بالهایش نصب شده نیروی مورد نیاز خودرا جمع آوری می کند. در کل ۶ پنل خورشیدی که هرکدام فقط ۱۰ میلی گرم وزن دارندبالای بال ها نصب شده اند. از طرف دیگر بال های این ربات به وسیله دو صفحه مشابه ماهیچه کنترل می شود که هنگام گذر ولتاژ برق از آن منقبض می شوند. البته پنل های خورشید نیازمند مقدار زیادی نور قدرتمند (معادل سه برابر قدرت نور خورشید) هستند. بدین سبب این ربات الان قادر به پرواز در فضای باز نیست.

منبع: