رونمایی اوبر از کابین تاکسی پرنده خودبعلاوهتصاویر

نیوزتل: شرکت تاکسی آنلاین ˮاوبرˮ(Uber) می گوید تاکسی های پرنده این شرکت می توانند از سال بعد پروازهای آزمایشی خودرا برای نخستین بار در ملبورن استرالیا و دالاس و لس آنجلس آمریکا آغاز کنند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، اوبر که در حال توسعه تاکسی های پرنده برای حمل و نقل مسافران است امروز ضمن انتشار اولین تصاویر از اتاق این تاکسی های پرنده اعلام نمود شهر ملبورن استرالیا را به دو شهر دالاس و لس آنجلس برای عملیاتی شدن تاکسی های پرنده افزوده است.
خیلی از اسامی بزرگ مانند بوئینگ، بل، دایملر و استون مارتین همراه با برخی از استارتاپ های جدید مانند “ولوکوپتر”(Volocopter) و “لیلیوم”(Lilium) در حال حرکت به سمت توسعه تاکسی های پرنده هستند.
ایده کلی این است که مردم بتوانند برای سفرهای کوتاه شهری و اجتناب از ترافیک در سطح خیابان و کاهش آلودگی در مراکز شهر بوسیله گوشیهای هوشمند خود مبادرت به فراخوانی تاکسی های پرنده خودران و بدون خلبان کنند.
شرکت “اوبر” با توسعه “اوبر ایر”(Uber Air) از سال ۲۰۱۶ به دنبال رسیدن به این هدف است. این شرکت به دنبال ساخت یک هوانورد برقی با قابلیت صعود و فرود افقی(eVTOL) است که مردم را میان ایستگاه های مخصوص تاکسی های پرنده موسوم به “Skyports” جابجا کند.

اوبر اعلام نموده است که این تاکسی های پرنده تا سال ۲۰۲۳ کار خودرا در شهرهای دالاس و لس آنجلس آمریکا و ملبورن استرالیا آغاز خواهند کرد.
این شرکت اخیرا در یک نشست در واشنگتن، ملبورن را بعنوان مکانی ایده آل برای توسعه اولیه “اوبر ایر” معرفی نمود.
“سوزان اندرسون” مدیر اوبر در استرالیا، نیوزیلند و شمال آسیا می گوید: دولت استرالیا رویکرد رو به جلویی در به اشتراک گذاری و توسعه فناوری حمل و نقل هوایی دارد. این رویکرد به همراه عوامل جمعیتی و جغرافیایی منحصر به فرد ملبورن و فرهنگ نوآوری و فناوری این شهر موجب می شود ملبورن سومین شهر برای افتتاح “اوبر ایر” باشد.

اوبر همین طور از کنفرانس حمل و نقل سالانه خود برای ارائه یک نگاه اجمالی از کابین مسافران تاکسی های پرنده خود استفاده نمود. این مفهوم توسط شرکت “سفران”(Safran) که یک شرکت حمل و نقل است طراحی شده است که طراحی سیستم های تاکسی های پرنده شرکت “بل” را نیز بر عهده دارد.
این شرکت می گوید طراحی “اوبر ایر” نتیجه مطالعات تجربه مسافرین و در نظر گرفتن سفر سریع درون شهری است.
“اسکات ساویان” مدیر طراحی و نوآوری شرکت سافران می گوید: ما در طراحی این کابین دقت زیادی روی طراحی صندلی ها، فواصل و موقعیت پنجره ها داشتیم. ما نمی خواستیم این تاکسی پرنده هیچ وزن یا هزینه اضافی داشته باشد و در عین حال دارای ایمنی، تجربه کاربری راحت و یکپارچگی باشد.

پیش از اینکه ما تاکسی های پرنده را در حال پرواز در آسمان شهرها ببینیم قوانین و مقررات مخصوص باید تدوین شود و مجوزهای لازم از جانب دولت ها صادر شود.
اوبر اعلام نموده است که پروازهای آزمایشی تاکسی های پرنده خودرا در سال ۲۰۲۰ در ملبورن آغاز می کند و عملیات تجاری آن در سال ۲۰۲۳ آغاز شود.

اندرسون می گوید: دولت ایالت ویکتوریای استرالیا از این طرح بسیار حمایت کرده است و ما منتظر همکاری با آنها برای پیشرفت این پروژه و نخستین آزمایش بین المللی “اوبر ایر” در ملبورن هستیم.

منبع: