با تلاش پژوهشگران آمریکایی صورت گرفت یادآوری خاطرات با کمک جریان الکتریکی

به گزارش نیوزتل پژوهشگران آمریکایی در آزمایش جدیدی، از امواج الکتریکی برای تحریک ناحیه خاصی از مغز و بهبود حافظه استفاده کردند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهش جدیدی که در “دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس” (UCLA) انجام شده، شواهد محکمی را در مورد نقش مهم یک ناحیه خاص از مغز در به یاد آوردن خاطرات نشان داده است. در این پژوهش برای اولین بار، از جریان الکتریکی برای تحریک ناحیه خاصی از قشر پیش پیشانی استفاده شد تا توانایی به یاد آوردن خاطرات، تقویت شود.
“جس ریسمن” (Jesse Rissman)، استادیار فیزیولوژی دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما دریافتیم که با تحریک این ناحیه از مغز، عملکرد حافظه به صورت قابل توجهی بهبود می یابد.
این ناحیه از قشر پیش پیشانی موسوم به “روسترولترال چپ” (left rostrolateral)، نقش مهمی در تفکر، بررسی و ادغام اطلاعات پردازش شده در نواحی دیگر مغز دارد. این ناحیه، پشت قسمت چپ پیشانی، بین ابرو و خط مو واقع شده است.
ریسمن اضافه کرد: ما فکر می نماییم و باور داریم این ناحیه از مغز، نقش مهمی در ارزیابی اطلاعات به دست آمده در گذشته و تصمیم گیری در مورد آنها دارد.
پژوهشگران در این پروژه، سه گروه از افرادی که میانگین سنی آنها، ۲۰ سال بود، مورد بررسی قرار دادند. هر گروه، ۱۳ زن و ۱۱ مرد را شامل می شد. آنها به داوطلبان، گروهی از ۸۰ واژه را روی صفحه نمایش کامپیوتر عرضه دادند و از آنها خواستند خود یا شخص دیگری را در حال تعامل با واژه ای که روی صفحه نمایش ظاهر می شود، تصور کنند. برای مثال، ادغام واژه “طلا” و “دیگری”، به تصور دوستی منجر گردید که گردنبند طلا دارد.
شرکت کنندگان در روز بعد، برای انجام دادن سه آزمایش دیگر همچون آزمایش حافظه، توانایی استدلال و درک بصری رجوع کردند. در این مرحله، هر شرکت کننده به یک ابزار پوشیدنی مجهز بود که جریان الکتریکی ضعیفی را با کمک یک الکترود به جمجمه منتقل می کرد تا تحریک پذیری نورون های قشر روسترولترال چپ را افزایش یا کم کند. نتیجه آزمایش نشان داد که افزایش تحریک پذیری، به شلیک بیشتر نورون ها منجر می شود و ارتباط میان آنها را زیاد می کند.

این روش موسوم به “تحریک جریان مستقیم درون جمجمه ای” (tDCS)، جریان الکتریکی بسیار ضعیفی را با کمک الکترودها به جمجمه منتقل می کند و باعث فعالیت نورون ها می شود.
ریسمن افزود: پژوهش های پیشین نشان داده بودند که قشر روسترولترال چپ، نقش مهمی در بازگشت حافظه دارد. ما با آزمایش جدید خود دریافتیم که تحریک این ناحیه با امواج الکتریکی، به بهبود حافظه و یادآوری بهتر خاطرات منجر می شود. ما انتظار نداریم که استفاده از تحریک الکتریکی مغز، به بی نقص بودن حافظه منجر شود اما حقیقت این است که این روش می تواند عملکرد حافظه را بهبود بخشد و آنرا تقویت کند.
این پژوهش، در مجله “Journal of Cognitive Neuroscience” به چاپ رسیده است.