برای اولین بار در انگلیس انجام می شود استفاده از ربات ها برای تعمیر نیروگاه های بادی دریایی

به گزارش نیوزتل پژوهشگران انگلیسی قصد دارند در یک پروژه جدید، از ربات ها برای تعمیر نیروگاه های بادی دریایی استفاده کنند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اینجینیر، شاید بزودی خدمه کشتی ها که کار بازرسی و تعمیر “نیروگاه بادی دریایی”(Offshore wind power) را انجام می دهند، کار خویش را به اولین گروه کاملاً رباتیک جهان بسپارند.
پژوهشگران انگلیسی قصد دارند در پروژه ای موسوم به “MIMRee” و با صرف بودجه ای به مبلغ چهار میلیون پوند، گروهی خدمه رباتیک و خودکار را ابداع و بررسی نمایند. این پروژه، کشتی بدون سرنشین، پهپاد و ربات های خزنده را شامل می شود.
نیروگاه بادی دریایی، به مجموعه ای از توربین های بادی گفته می شود که برای تولید برق، در دریا قرار گرفته اند. انتظار می رود که با این پروژه، در بلندمدت حدود ۲۶ میلیون پوند در تعمیر نیروگاه بادی دریایی صرفه جویی شود.
بازرسی و ترمیم پره های توربین بادی، معمولاً توسط متخصصان انسان انجام می شود که در شرایط بسیار دشوار کار می کنند. بازرسی ها هم هنگامی صورت می گیرند که شرایط آب و هوایی، ملایم باشد. متخصصان مجبور هستند جهت بررسی پره ها، آنها را پایین بیاورند اما برای این کار باید توربین ها را خاموش کنند. این کار، هزینه بالایی برای صنعت به همراه دارد چونکه توربین ها طی زمان بررسی نمی توانند برق تولید کنند. استفاده روزانه از کشتی هم بسیار پرهزینه است.

سرنشینان رباتیک، یک پهپاد را شامل می شود که توسط پژوهشگران “دانشگاه بریستول”(UoB) انگلستان ابداع شده و یک ربات خزنده شش پا موسوم به “بلیدباگ”(BladeBUG) که ابداع یک کارآفرین است.
در این پروژه، یک سیستم برای حمل و نقل، استقرار و بازیابی ربات خزنده وجود دارد که در “دانشگاه منچستر”(University of Manchester) انگلستان ابداع شده و یک سیستم هوش مصنوعی که در “رویال هالووی، دانشگاه لندن”(RHUL) ابداع شده و به خدمه انسان امکان می دهد داده های MIMRee را تحلیل کنند.

این کشتی می تواند مسیر خویش را به صورت خودکار و ایمن به سمت توربین های بادی پیدا کند و سپس، بازرسی را با کمک یک دوربین مخصوص انجام دهد. این دوربین که محصول شرکت فرانسوی “تالس”(Thales) است، می تواند پره ها را هنگام چرخش توربین و تولید الکتریسیته بررسی کند.
پهپاد هم هنگام بررسی پره ها می تواند داده های تصویری دقیقی عرضه نماید و سپس به کشتی بازگردد تا ربات خزنده را بردارد و روی پره توربین بگذارد.
پژوهشگران انتظار دارند که ربات ها بتوانند بازرسی را به شکل پیشرفته تری انجام دهند و امکان تصویربرداری واضح را فراهم نمایند. این پروژه می تواند سطح پیشرفته ای از ارتباط و کار گروهی میان ربات ها باشد که قبل از این هیچگاه وجود نداشت.