با تلاش پژوهشگران ام.آی.تی خودرو های خودران توانایی مسیریابی انسان را پیدا می کنند

نیوزتل: پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی. تیˮ، نوعی سیستم مسیریاب برای خودرو های خودران ابداع نموده اند که امکان مسیریابی در محیط های جدید را فراهم می آورد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از ام. آی. تی نیوز، پژوهشگران برای بخشیدن توانایی استدلال انسانی به وسایل نقلیه خودران، سیستمی ابداع نموده اند که با استفاده از نقشه های ساده و داده های تصویری، خودرو های خودران را در محیط های جدید و پیچیده هدایت می کند.
رانندگان معمولاً در جاده هایی که برای اولین بار در آنها حضور پیدا کرده اند، می توانند به راحتی و با کمک ابزار ساده، مسیر خودرا پیدا کنند. انسان ها معمولاً آنچه در محیط اطراف می بینند، با داده های جی. پی. اس خود تطبیق می دهند تا مسیر مورد نظر خودرا پیدا کنند اما خودرو های خودران، با این استدلال پایه ای مشکل دارند. این خودرو ها در هر محیطی که قرار بگیرند، باید ابتدا از مسیر جدید نقشه برداری و آنرا تحلیل کنند اما این کار، به زمان زیادی نیاز دارد. سیستم این خودرو ها معمولاً بر نقشه های پیچیده ای تکیه دارد که با کمک اسکن های سه بعدی ایجاد می شوند و تولید و پردازش آنها نیز به محاسبات فشرده ای نیاز دارد.
پژوهشگران دانشگاه “ام. آی. تی”(MIT)، سیستم خودکار جدیدی ابداع نموده اند که می تواند الگوهای رانندگی انسان را یاد بگیرد و خودرو را با کمک داده های یک دوربین فیلمبرداری و یک نقشه ساده شبیه به جی. پی. اس هدایت کند. سیستم بعد از آموزش می تواند بدون نیاز به کمک انسان، یک خودروی خودران را در راه برنامه ریزی شده، راهنمایی کند.
این سیستم می تواند مانند رانندگان انسان، هر نوع عدم تطابق میان نقشه و خاصیت های جاده را تشخیص دهد. این خاصیت به سیستم کمک می نماید تا نقص های مربوط به حالت خودرو، حسگرها و یا نقشه برداری را شناسایی و آنها را اصلاح کند.

برای آموزش این سیستم، باید یک اپراتور انسان که چندین دوربین و یک سیستم هدایت مبتنی بر GPS در اختیار دارد، آنرا کنترل کند تا داده های گوناگونی شامل ساختار جاده و موانع از خیابان های محلی جمع آوری شوند. این سیستم در آزمایش موفق شد خودروی خودران را در یک مسیر برنامه ریزی شده که برای آزمایش خودرو های خودران طراحی شده بود، هدایت کند. نیازی نیست که همه مسیرها از پیش به این سیستم آموزش داده شوند برای اینکه کافی است کاربر نقشه مسیر جدید را دانلود کند تا هدایت خودرو به سادگی صورت بگیرد.
هدف پژوهشگران ام. آی. تی از ابداع سیستم مسیریابی این است که خودرو های خودران بتوانند در همه محیط هایی که برای آنها جدید است، به درستی مسیر خودرا پیدا کنند. برای مثال، اگر سیستم خودرو برای رانندگی در خیابان ها و محیط های شهری برنامه ریزی شده باشد، می تواند در جنگل هم راه خودرا پیدا کند.
این پژوهش، در نشست بین المللی “IEEE” نمایش خواهد شد.

منبع: