فناوری خورشیدی از تولید تا مصرف-۱۱ معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی حمایت مالی می کند

به گزارش نیوزتل معاون برق و نیروی ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی از توسعه بهره وری نور خورشید در ۲۱ استان اطلاع داد و اظهار داشت: معاونت از تولید اینورتر و پنل خورشیدی حمایت مالی می کند.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، انرژی خورشیدی منحصر به فردترین منبع انرژی تجدید پذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی های موجود در زمین به شمار می آید. این انرژی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل گردد. با عنایت به محدود بودن منابع سوخت های فسیلی و مشکلات ناشی از احتراق این سوخت ها مانند آلودگی روزافزون هوا، استفاده از فناوری های خورشیدی مورد توجه خیلی از کشورها قرار گرفته و هم اکنون کشورهای زیادی وجود دارند که به دنبال استفاده از نور خورشید برای تأمین انرژی خود هستند.
سرمایه گذاران در کشورهای مختلف برای تولید و ذخیره سازی انرژی راهکارهای مختلفی را دنبال می کنند و هدف تمامی آنها کاهش دادن انتشار دی اکسید کربن، دست کشیدن از وابستگی به سوخت های فسیلی و ایجاد زمینه های تولید انرژی پایدارتر است.

سرمایه گذاران در بازار رقابتی برای تولید و ذخیره سازی انرژی سازگار با محیط زیست امکان دارد استراتژی های مختلفی را اتخاذ کنند اما آنها سه هدف مشابه را دنبال می کنند. کاهش دادن انتشار دی اکسید کربن، دست کشیدن از وابستگی به سوخت های فسیلی و ایجاد زمینه های تولید انرژی پایدارتر همچون این اهداف است.
امروزه استفاده از فناوری های جدید نیروگاه های پر بازده از قبیل نیروگاه های گاز و بخار، نیروگاه های زغال سوز با کاهش انتشار دی اکسید کربن و دستگاه های تولید ترکیبی که تلفیقی از گرما و انرژی تولید می کنند. استفاده از فناوری هایی جدید به منظور کاهش انتشار آلاینده های هوا در خلال تولید انرژی از قبیل دستگاه های تصفیه کننده دود، استفاده از انرژی های تجدید شونده از قبیل انرژی آب، انرژی گرمایی خورشید، فتوولتائیک، انرژی بادی، انرژی زمین گرمایی و دستگاه هایی با سوخت بیوگاز و بیومس، استفاده از فناوری های ذخیره انرژی از قبیل هوای فشرده شده، مغناطیس، زمین گرمایی و سیستم های ذخیره کننده هیدروژن و استفاده از فناوری های هیدروژنی و کاربردهای پیل سوختی مورد توجه قرار گرفته است.
علیرضا جوانمردی، معاون برق و نیرو ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین زمینه به مهر اظهار داشت: ایران ظرفیت خوبی در زمینه انرژی خورشیدی دارد و جز ۳ یا ۴ کشوری در دنیاست که بهترین شرایط جذب انرژی خورشیدی را به خود اختصاص داده است؛ یعنی کشور ما از نظر زاویه تابش و نصف النهار مبدا، شرایط خوبی برای جذب انرژی خورشیدی دارد.
استان های دارای بهترین شرایط برای جذب انرژی خورشیدی
معاون برق و نیروی ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری با تاکید بر اینکه استان های حوزه مرکزی و جنوب ایران بهترین شرایط را برای جذب انرژی خورشیدی دارند، بیان کرد: استان های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، قشم و کیش جز استان هایی هستند که میزان جذب تابش خوبی را به خود اختصاص داده اند.
وی اضافه کرد: علیرغم بهترین وضعیت، متأسفانه از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده و از جانب دیگر سرمایه گذاری مناسبی هم نشده است.
سهم انرژی خورشیدی از تولید برق
جوانمردی با اشاره به میزان تولید برق در کشور اظهار داشت: ایران حدود ۷۶ هزار مگاوات برق تولید و مصرف می کند؛ این میزان مصرف و تولید با هم برابرند؛ و گاهی در زمستان ها تولید بیشتر از مصرف است ولی متوسط تولید و مصرف برابر ۷۶ هزار مگاوات است. متأسفانه در این تولیدات برقی کمتر از شش الی هفت دهم درصد انرژی خورشیدی هستند.
وی با اشاره به اینکه در کشورهای اروپایی مخصوصاً آلمان سی الی ۴۰ درصد ظرفیت تولید برقشان از انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر تأمین می شود، بیان کرد: ولی در کشور ما از بیشتر از ۹۹ درصد از انرژی های فسیلی و نیروگاه های حرارتی استفاده می شود؛ استفاده از انرژی های فسیلی برای تولید برق، بحث آلایندگی را به همراه دارد؛ کشور ما از نظر آلایندگی هم زیر سوال است چون بدین واسطه گازهای گلخانه ای و co۲ نوع هم تولید می شوند.
معاون برق و نیرو ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: ما در برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور و سند چشم انداز موظف هستیم که میزان تولید برق از انرژی های خورشیدی را به هزار مگاوات برسانیم و حتی این هم فاصله بسیاری با کشورهای اروپایی دارد.

آغاز گام استفاده از انرژی های خورشیدی در ۲۱ استان
جوانمردی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ درصدد برآمدیم که ببینیم وضعیت استان ها از لحاظ توسعه نیروگاههای خورشیدی به چه صورت است، بیان کرد: در بعضی استان ها کارهای خوبی انجام شده و از طرفی هر استان یک پتانسیلی دارد ازاین رو از آنها درخواست کردیم که گزارشی در این خصوص به معاونت علمی عرضه کنند تا بدانیم در چه حدی اقدامات مطالعاتی و اجرایی جهت راه اندازی نیروگاههای خورشیدی یا حتی شهرک نیروگاههای خورشیدی به انجام رسیده است.
وی بیان کرد: این مورد نوید می دهد که حرکت هایی در کشور شروع شده است؛ ما در ۲۱ استان مبحث استفاده از انرژی های خورشیدی را آغاز کرده ایم تا بر مبنای سند چشم انداز به هدف برسیم.
فارس، کرمان، خوزستان، هرمزگان، چهار محال و بختیاری، البرز، قم، سمنان، کردستان، بوشهر، کهگیلویه و بویر احمر، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، ایلام، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، همدان، زنجان، قزوین همچون استان هایی هستند که به جهت تابش مناسب خورشید شرایط خوبی برای بهره برداری انرژی خورشیدی دارند وی با اشاره به استان های غربی، شرقی و جنوبی کشور اظهار داشت: فارس، کرمان، خوزستان، هرمزگان، چهار محال و بختیاری، البرز، قم، سمنان، کردستان، بوشهر، کهگیلویه و بویر احمر، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، ایلام، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، همدان، زنجان، قزوین همچون استان هایی هستند که به جهت تابش مناسب خورشید شرایط خوبی برای بهره برداری انرژی خورشیدی دارند.
راه اندازی شهرک نیروگاه خورشیدی
وی افزود: در بعضی استان ها جسته گریخته اقداماتی صورت گرفته است؛ بعنوان مثال در البرز سایت انرژی خورشیدی طراحی شده؛ اصفهان، شیراز و کرمان هم گام هایی در این زمینه برداشته اند.
جوانمردی با اشاره به اینکه بعضی از این استان ها، بخش های مطالعاتی خویش را شروع کرده اند و برخی در فازهای زیرساختی و اجرایی هستند، بیان کرد: بعضی از این ۲۱ استان هم به راه اندازی شهرک نیروگاه خورشیدی فکر می کنند.
برگشت سرمایه و توجیه پذیری در نیروگاههای خورشیدی
جوانمردی اضافه کرد: صفحات خورشیدی همچون کالاهایی هستند که ارز دولتی شامل حال آن نشده است ازاین رو سرمایه گذاری روی مبحث بهره برداری از انرژی خورشیدی گران تمام می شود.
وی در پاسخ به اینکه چرا از توانایی محققان برای ساخت صفحات خورشیدی استفاده نمی گردد، بیان کرد: این صفحات خورشیدی یا پنل ها، صفحات سیلیکونی هستند که با تکنولوژی پیچیده خالص سازی شده اند؛ ما در طبیعت اکسید سیلیکون داریم که باید با سنگ تراش داده شود و خود سیلیکون خالص سازی شود؛ این خالص سازی هنوز در کشور ما اتفاق نیافتاده است؛ هم اکنون ۴ الی ۵ کارخانه در کشور برای تولید پنل داریم اما این کارخانه ها سلول های خورشیدی را به شکل ویفر، وارد می کنند که در کشور در چارچوب پنل ها اسمبل می شود. البته اینورتر ها هم که جزئی از پنل های خورشیدی هستند وارداتی محسوب می شوند.
حمایت معاونت علمی از پروژه های ایرانی ساخت اینورتر و پنل
جوانمردی با اشاره به اینکه به معاونت علمی و فناوری طرح هایی در مورد تولید اجزای پنل های خورشیدی و اینورتر ها عرضه می شود، بیان کرد: ما در معاونت علمی نزدیک ۲۰ پروژه داشتیم که در جهت راه اندازی نیروگاههای خورشیدی بوده اند. وی با اشاره به اینکه حوزه معاونت علمی و فناوری پشتیبانی است، تاکید داشت: با عنایت به اینکه صفحات خورشیدی و اینورتر ها وارداتی هستند، اگر محققان کشور در این زمینه پروژه داشته باشند و یا در جهت راه اندازی خط تولید این محصولات اقدامی کرده باشند ما می توانیم به واسطه صندوق نوآوری و شکوفایی از آنها حمایت کنیم؛ حتی می توانیم از صندوق توسعه ملی برای آنها تسهیلات بگیریم.
جوانمردی با اشاره به اینکه مبحث نیروگاه ها و سلول های خورشیدی از سالهای پیش در معاونت علمی مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: در همین راستا معاونت علمی با همکاری دانشکده برق دانشگاه تهران از سال ۱۳۹۱ آزمایشگاه مرجع را ایجاد کرد و یک میلیارد و پانصد تومان هزینه تمام تجهیزات مربوط به نیروگاه های خورشیدی را اختصاص داد؛ حالا آزمایشگاه بعنوان یک آزمایشگاه مرجع می تواند روی استانداردها اظهار نظر کند.
وی اضافه کرد: سلول های خورشیدی تولیدی و وارداتی باید تست میزان بهره وری شوند و بازدهی آن مشخص و بر مبنای استاندارد باشد که در این آزمایشگاه همه این موارد مورد بررسی قرار می گیرد؛ مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها دو سال پیش روی این مورد کار کردند و پروژه های خویش را به معاونت علمی ارسال کردند.