نیوزتل: دانشمندان آمریکایی در مطالعه اخیرشان با استفاده از برق راهی برای مبارزه با عفونت های باکتریایی پیدا کرده اند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، پژوهشگران دانشکده پزشکی “دانشگاه ایندیانا بلومینگتون”(Indiana University Bloomington) ایالت متحده آمریکا در مطالعه اخیرشان، پانسمانی را طراحی و توسعه داده اند که از الکتریسیته برای درمان زیست لایه باکتریایی استفاده می نماید.
زیست لایه(Biofilm) اجتماعی از سلول های میکروارگانیسمی است که به یک سطح متصل شده اند و توسط مواد پلیمری خارج سلولی پوشیده شده اند.

زیست لایه باکتریایی
“زیست لایه های باکتریایی”(Bacterial biofilms) نوعی باکتری هستند که پس از سوختگی و یا عفونت های بعد از جراحی که خود الکتریسیته تولید می کنند، بر روی زخم ایجاد می شود. پژوهشگران طی این مطالعه از آن برای توسعه یک پانسمان به منظور درمان سریع تر و راحت تر عفونت های زیست لایه باکتریایی استفاده کردند.
بدتر از همه این است که زیست لایه های باکتریایی نادر نیستند برای اینکه مؤسسه ملی سلامت تخمین می زند که ۸۰ درصد از همه عفونت ها توسط باکتری هایی با این “فنوتیپ یا رخ مانه” (phenotype) ایجاد می شوند.
در مطالعه مذکور پژوهشگران آمریکایی پانسمانی را توسعه داده اند که می تواند عفونت های زیست لایه باکتریایی را تنها با استفاده از نیروی برق و بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان کنند.
پانسمان الکتروشیمیایی مذکور هنگامی که در تماس با مایعات بدن قرار می گیرد، یک ولت برق تولید می کند.
این مقدار از الکتریسیته موجب برق گرفتگی و مرگ بیمار کافی نمی گردد بلکه تنها سبب مرگ زیست لایه ها می شود. هنگامی که بیمار، آنتی بیوتیک را همراه پانسمان مذکور استفاده می نماید، اثرات پانسمان قوی تری نیز می شود.
همینطور می توان از این پانسمان بعنوان یک اقدام پیشگیرانه برای پیشگیری از ایجاد عفونت های زیست لایه ابتدایی نیز استفاده نمود.
دکتر “چاندان سن”(Chandan Sen) مدیر مرکز مهندسی و پزشکی احیا کننده دانشگاه ایندیانا اظهار داشت: این اولین دفعه است که پژوهشگران زیست لایه های باکتریایی را با استفاده از یک “پانسمان الکتروشوک” (electroceutical dressing) از بین می برند. از بین بردن آنها بسیار مهم می باشد برای اینکه حضور زیست لایه ها هنگام جراحی می تواند در نتیجه نهایی جراحی تأثیر بگذارد.
پانسمان مذکور اخیراً تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا را گرفته است.
یافته های این مطالعه در مجله “Annals of Surgery” منتشر گردید.

منبع: