وزیر بهداشت عنوان کرد: لزوم ورود شرکت های دانش بنیان به حوزه پیشگیری و محیط زیست

نیوزتل: وزیر بهداشت اظهار داشت: جای شرکت های دانش بنیانی که در حوزه پیشگیری، محیط زیست و مؤلفه های خارج از حوزه سلامت کار کنند، کم است.
به گزارش نیوزتل به نقل از وزارت بهداشت، دکتر سعید نمکی در بیست و هفتمین جلسه شورای فناوری سلامت اضافه کرد: در حوزه سلامت بدون توجه به شرکت هایی که می توانند در حذف آلاینده های محیط زیست کار جدید کنند، به جایی نخواهیم رسید و باید پا را فراتر بگذاریم و این شرکت ها باید بر روی روش های مدیریت حاشیه شهرها، سلامت روان، آموزش از طریق دور در حوزه سلامت، جمعیت و تغذیه تمرکز بیشتری کنند. وی اشاره کرد: برای مثال، شرکت های دانش بنیان باید به ما مدل و الگو بدهند که چگونه می توان نظام نمایش خدمت در حوزه سلامت را با منابع کمتر، به صورت بهتری مدیریت کرد و محصول شرکت های دانش بنیان، همیشه تولید ماده اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی نیست بلکه گاهی تغییر در شیوه مدیریت یا سبک زندگی مردم، بهترین محصول یک شرکت دانش بنیان است.

وزیر بهداشت با اشاره به ضعف بازاریابی در شرکت های دانش بنیان، اظهار داشت: این شرکت ها باید برای بازاریابی مورد حمایت قرار گیرند و در کنار این شرکت ها، مجموعه هایی بعنوان مشاور، فعالیت کنند. بارها در بازدیدهایی که از استان ها داشتیم، تاکید داشتم که حتما در کنار شرکت های دانش بنیان، شرکت های مشاور در حوزه بازاریابی و صادرات فعالیت داشته باشد.

نمکی اشاره کرد: باید در فناوری سلامت، به ظرفیت عظیم استان ها توجه بیشتری نماییم چون در استان ها جوانان بسیار خوش فکر، ناب، باهوش و نخبه با بهترین ایده ها وجود دارند که امکان دارد بعضی از مسئولان در سطح استان ها، آنها را درک نکنند و مورد بی مهری قرار گیرند.

وی تصریح کرد: از رئیس سازمان غذا و دارو روز اول خواستم که چارچوب ها را بشکند و شرکت های دانش بنیان و جوانان ناب ایرانی را دریابد تا از این نخبگان در همه معاونت های وزارت بهداشت برای کمک به نظام سلامت استفاده نمائیم. وزیر بهداشت اضافه کرد: اخیراً در جزیره کیش بازدیدی از توانمندی های برنامه نویسی حوزه سلامت دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف داشتم و حیرت کردم که این کشور چنین سرمایه های ارزشمندی دارد و اعتقاد دارم که نباید سرمایه عظیم انسانی را ناامید نماییم و به آنها میدان بدهیم تا افکار نو بجای اندیشه های گرفتار بوروکراتیک در وزارت بهداشت جاری شود.

وی اظهار داشت: بدنه کارشناسی در معاونت های مختلف وزارت بهداشت باید اصلاح گردد تا امور وزارت بهداشت تسریع شوند. اگر این رویه اصلاح نشود، توفیق چندانی در آینده در نظام سلامت نخواهیم داشت. باید از جوانان خوش فکر در وزارت بهداشت استفاده بیشتری نماییم. بنده جوان ترین معاون بهداشت قبل و پس از انقلاب بودم و باید به آنها اعتماد نماییم چون این جوانان می توانند در حوزه سلامت، انقلاب ایجاد کنند.

منبع: