جزئیات بسته حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی ویژه شتاب دهنده ها

به گزارش نیوزتل معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از تصویب بسته حمایتی ویژه شتاب دهنده ها در این صندوق اطلاع داد.

به گزارش نیوزتل به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر سیاوش ملکی فر در نشست شتاب دهنده های دانش بنیان با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه های ویژه ای برای پشتیبانی از شتاب دهنده ها دارد، اظهار داشت: بیشتر نگاه ما به شتاب دهنده ها بعنوان بازیگرانی است که جریان توسعه شرکت های کوچک و متوسط فناور محور را تقویت می کنند.
وی با اشاره به حضور مدیران سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این جلسه، اظهار داشت: این سازمان به نیابت از شهرداری تهران برای پشتیبانی از شتاب دهنده ها و استارت آپ ها در حوزه های مختلف بخصوص حوزه شهر هوشمند و شهرهای آینده برنامه هایی دارد که امیدوارم با کمک و همکاری همدیگر بتوانیم کارهای خوبی در این عرصه انجام دهیم.
ملکی فر به سرفصل های برنامه حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از شتاب دهنده ها اشاره نمود و اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی به لحاظ قانونی برای پشتیبانی از شتاب دهنده ها محدودیت هایی دارد چون که صرفاً موظف است به شرکت های دانش بنیان خدمات عرضه کند اما اگر شتاب دهنده ها، دانش بنیان شوند این مسئله کاملاً مقدور و امکان دارد و دست ما هم برای حمایت بازتر خواهد بود.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه شهرداری محدودیت های ما را ندارد و قید دانش بنیان بودن برای پشتیبانی از شتاب دهنده ها مهم نیست، تصریح کرد: البته شتاب دهنده های غیر دانش بنیان هم به صورت غیر مستقیم می توانند از حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند شوند.
ملکی فر با اشاره به اینکه الان فرم های دریافت تسهیلات برای شتاب دهنده ها در حال تنظیم است، عنوان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی پیشتر برنامه خاصی برای پشتیبانی از شتاب دهنده ها نداشت اما خوشبختانه در دوره جدید کلیت این بسته حمایتی در هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به تصویب رسیده است.
کلیات بسته حمایتی از شتاب دهنده ها
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با اشاره به کلیات این بسته حمایتی، اظهار داشت: تأمین ۷۰ درصد مبلغ ودیعه رهن محل استقرار شتاب دهنده ها به مدت ۵ سال بدون کارمزد و سود یکی از این روش های حمایتی است و مزیتش این است که این ودیعه، وثیقه هم به حساب می آید و نیازی به وثیقه ندارد یعنی اگر یک شتاب دهنده برای استقرار نیاز به یک میلیارد تومان ودیعه داشته باشد کافی است ۳۰۰ میلیون تومان از آنرا خود پرداخت کند و ۷۰۰ میلیون تومان دیگر را صندوق تأمین می کند و در قرارداد، شتاب دهنده مستأجر خواهد بود نه صندوق.
وی دومین شیوه حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از شتاب دهنده ها را تسهیلات ارزان قیمت به منظور بازسازی، مرمت و آماده سازی فضای استقرار برشمرد و اضافه کرد: روش دیگر حمایتی که در این بسته پیش بینی شده، تسهیلات ارزان قیمت برای تجهیز فضای استقرار شتاب دهنده ها است که طبیعتاً چون تسهیلات است شامل سود، ضمانت، وثیقه و بازپرداخت می شود.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به مبحث تأمین سرمایه خطرپذیر هم اشاره نمود و اظهار داشت: در این زمینه وقتی شتاب دهنده ها بعنوان سیدمانی از صندوق تسهیلات بگیرند پذیرش ریسک با خود شتاب دهنده هاست؛ این روش مانند وام گرفتن از بانک است با این تفاوت که این وام کم بهره است اما زمانی که شتاب دهنده ها از مرحله سیدمانی عبور کردند، در این روش رویکرد مستقیم را حذف کرده ایم.
وی افزود: البته صندوق با هیچ کدام از بازیگران اکوسیستم دانش بنیان به صورت مستقیم وارد دیالوگ نخواهد شد. به نظرم این به نفع همه است چون صندوق، وی سی (سرمایه گذاری جسورانه) نیست و تا جایگاه صندوق سرمایه گذاری جسورانه فاصله دارد بنابراین ما باید وی سی های فعال کشور را تقویت نماییم.
ملکی فر تصریح کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق های پژوهش و فناوری و صندوق های جسورانه بورسی بعنوان عوامل و کارگزاران بحث وی سی همکاری می کند.
معاون صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده های بزرگ در مواردی که نیاز به تسهیلات با اعداد بزرگ تر دارند کافی است به صندوق های جسورانه بورسی یا صندوق های پژوهش و فناوری رجوع کنند و از آنها کمک بگیرد و در چارچوب مشارکت از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.
ملکی فر به مبحث توانمندسازی بعنوان یکی دیگر از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره نمود و اظهار داشت: این خدمت فقط به شرکت های دانش بنیان اختصاص دارد و اگر شتاب دهنده ای دانش بنیان نباشد نمی تواند از این خدمات استفاده کند؛ این کمک های خرد بلاعوض است یعنی نه بازپرداخت دارد، نه وثیقه می خواهد اما به صورت وجه نقد نیست و شامل آموزش، مشاوره، بحث های بازاریابی، حضور در نمایشگاه ها و دریافت گواهی نامه ها و استانداردها است.
وی اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی سالن هایی را در مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان در اختیار دارد که می تواند به صورت مجانی و یا با تخفیف های خوب در بازده های زمانی یک تا سه روزه در اختیار شتاب دهنده ها قرار دهد.