معرفی دانشگاه های جهان مینه سوتا ششمین دانشگاه پرجمعیت آمریکا

نیوزتل: دانشگاه مینه سوتا(University of Minnesota) یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی ایالات متحده و ششمین دانشگاه بزرگ آمریکا از نظر تعداد دانشجویان است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه مینه سوتا، این دانشگاه در سال ۱۸۵۱ میلادی در ایالت مینه سوتا آمریکا تأسیس شد.
دانشگاه مینه سوتا یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی است که علاوه بر پردیس اصلی خود دارای ۴ پردیس دیگر است.
می توان گفت این دانشگاه ششمین دانشگاه بزرگ آمریکا از نظر تعداد دانشجویان در سال تحصیلی ۱۹-۲۰۱۸ بوده است و در فهرست دانشگاه های لیگ آیوی عمومی است.
آیوی لیگ یا مجمع پیچک(Ivy League) یا لیگ دانشگاه های آیوی، معروف ترین گروه دانشگاهی جهان است. این گروه متشکل از هشت دانشگاه پرآوازه می باشد. علت نامگذاری این دانشگاه ها ساختمان های بسیار قدیمی است که نمای آنها با پیچک و پاپیتال پوشیده شده است که در انگلیسی به آن Ivy می گویند.
لیگ آیوی عمومی به گروهی از دانشگاه های آمریکا می گویند که اهتمام در نمایش کیفیت در سطح آیوی لیگ (معروف ترین گروه دانشگاهی جهان) اما با قیمت دولتی و قابل دسترس برای عموم دارند.
این دانشگاه عضو انجمن دانشگاه های آمریکایی است و در زمره دانشگاه هایی قرار دارد که بیشترین تحقیقات و پژوهش ها را انجام می دهد.
محققان و دانشمندان این دانشگاه تابحال توانسته اند ۲۹ جایزه نوبل و ۳ جایزه پولیتزر (جایزه ای در روزنامه نگاری، ادبیات و موسیقی) را از آن خود کنند.

پردیس اصلی دانشگاه مینه سوتا در مینیاپولیس- سینتپال شامل ۱۹ دانشکده است.
دانشکده های این دانشگاه عبارت اند از:
دانشکده پزشکی
دانشکده حقوق
دانشکده فنی مهندسی
دانشکده علوم (شامل رشته های اقتصاد، باستان شناسی، تاریخ، ادبیات، هنر، موسیقی، نجوم، زبان شناسی، علوم کامپیوتر، فلسفه، شیمی، جرم شناسی، آمار، روانشناسی، زمین شناسی، جغرافی، رقص، بازیگری، ریاضیات، روزنامه نگاری، موسیقی درمانی، علوم سیاسی، سینما، جامعه شناسی، ادیان و سایر رشته ها)
دانشکده مدیریت کارلسون
دانشکده آموزش و پرورش و توسعه انسانی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده طراحی
دانشکده علوم و توسعه منابع انسانی
دانشکده علوم غذایی، کشاورزی و منابع طبیعی
دانشکده امور اجتماعی
دانشکده پرستاری
دانشکده داروسازی
دانشکده بهداشت عمومی
دانشکده دامپزشکی
دانشکده مطالعات مداوم و حرفه ای
دانشکده هنرهای لیبرال
دانشکده تحصیلات تکمیلی
دانشکده مدیریت

دانشگاه مینه سوتا در وبسایت خود آخرین آمار تعداد دانشجویان و کارکنان خودرا اینگونه اعلام نموده است.
۳۱ هزار و ۵۳۵ دانشجوی کارشناسی
۱۶ هزار و ۳۳ دانشجوی فارغ التحصیل
۷ هزار و ۱۹۷ دانشجوی خارجی از ۱۳۰ ملیت
۱۴ هزار پرسنل
به طور کلی ۶۵.۳ درصد دانشجویان این دانشگاه سفید پوست، ۱۲.۷ درصد خارجی، ۹.۲ درصد آسیایی، ۴.۳ درصد سیاهپوست، ۳.۱ درصد لاتین، ۱.۲ درصد آمریکایی و ۴.۲ درصد ناشناخته هستند.
رتبه بندی های دانشگاه
این دانشگاه موفق شد در سال ۲۰۱۸ میلادی در رتبه بندی دانشگاه های جهان رتبه ۳۷ را کسب کند.
رتبه بندی “CWUR”، این دانشگاه را سی و پنجم در دنیا و بیست و پنجم در آمریکا معرفی نمود.
از نظر تحقیقات و پژوهش ها باز می توان گفت این دانشگاه جز برترین های آمریکا بوده است.
تحقیقات و اکتشافات محققان و دانشجویان این دانشگاه باز بسیار زیاد بوده است که سرمایه گذاری های آن از جانب دانشگاه صورت گرفته است. بعنوان مثال پروتکل گوفر یکی از این کارها است.
گوفر یک پروتکل در شبکه اینترنت است که به کاربر اجازه می دهد به منابعی مثل فایل ها و متن ها دسترسی داشته باشد. گوفر برای تحقیق و دوباره به دست آوردن اطلاعات از سایت های کامپیوتری در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.
کتابخانه دانشگاه
یکی از کتابخانه های این دانشگاه که “ویلسون” نام دارد، بزرگترین کتابخانه در سیستم دانشگاهی است.

نکته قابل تأمل راجع به دانشگاه مینه سوتا میزان بالای آزارهای جنسی است.
بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ میلادی بیشتر از هزار تجاوز جنسی در پردیس های این دانشگاه صورت گرفته است.
این در حالی است که تابحال تنها تعداد کمی از آزارهای جنسی به پلیس دانشگاه گزارش شده است.
روزنامه این دانشگاه “مینه سوتا دیلی”(The Minnesota Daily ) نام دارد و دو بار در هفته منتشر می شود که انتشار آن هم از سال ۱۹۰۰ میلادی شروع شده است.
فعالیت های ورزشی دانشگاه “مینه سوتا” باز چشم گیر است و تیم های ورزشی مردان و زنان دانشگاه شامل تیم های فوتبال، بسکتبال، هاکی روی یخ و کشتی و سایر رشته ها مجموعاً “مینه سوتا گولدن گوفر” را می سازند.
این تیم ها دارای ورزشگاه های خانگی متعددی همچون ورزشگاه هوبرت هامفری مترودوم و استادیوم تی سی اف بنک هستند.

تاکنون افراد مشهور و موفق متعددی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند که از میان آنها می توان به “ملوین کالوین”، “کریستیان بارنارد”، “لارس پیتر هانسن” و “جمشید دلشاد” اشاره نمود.
“ملوین کالوین الیس “(Melvin Ellis Calvin) شیمی دان آمریکایی است که به خاطر کشف “چرخه کلوین” به شهرت رسیده است. وی در سال ۱۹۶۱ میلادی برنده جایزه نوبل شیمی شد.

“کریستیان بارنارد”(Christiaan Neethling Barnard) جراح اهل آفریقای جنوبی بود که اولین عمل جراحی پیوند قلب انسان را در جهان انجام داد.

“لارس پیتر هانسن”(Lars Peter Hansen) فارغ التحصیل این دانشگاه، برنده جایزه نوبل اقتصاد شد.

“جمشید هاشمی ” سیاست مدار آمریکایی – ایرانی است که در سال ۲۰۱۱ میلادی شهردار شهر “بورلی هیلز” آمریکا بود که اولین شهردار ایرانی تبار در آمریکا بشمار می رود.