با قیمت یک دهم نمونه خارجی؛ دستگاه تکثیر ژن توسط پژوهشگران دانشگاه شریف ساخته شد

نیوزتل: تعدادی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف سپس سه سال تلاش موفق به ساخت دستگاه تکثیر ژن با قیمتی معادل یک دهم نمونه خارجی آن شدند.

به گزارش نیوزتل به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، امیر شاملو استادیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: دستگاه تکثیر ژن (PCR) مبتنی بر قطره پایه در تمامی آزمایشگاه های زیستی، پاتولوژی، بیمارستان ها و کلینیک ها است که معمولاً به صورت روزانه کاربرد دارد و تابحال از نمونه های خارجی این دستگاه استفاده شده است.
وی گفت: اخیراً چند نمونه داخلی با روش های سنتی و تجاری ساخته شده که به سبب بالا بودن قیمت، تهیه آن برای آزمایشگاه ها دشوار است بدین سبب ما با هدف حفظ دقت و کاهش قیمت مبادرت به ساخت دستگاه تکثیر ژن در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف کردیم.
استاد دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد: دستگاه ساخته شده در واقع دارای سیستمی متمایز از روش های سنتی و تجاری موجود در بازار است و با هزینه هایی بسیار کمتر قادر به انجام عملیات تکثیر ژن است.
شاملو اضافه کرد: این دستگاه تکثیر ژن دقت را با استفاده از نانو ذرات ها در همان حد نمونه های تجاری حفظ و سرعت را باز فزایش داده است که این افزایش سرعت ۳۰ تا ۴۰ درصد نمونه های خارجی است. اما از لحاظ هزینه، قیمت یک دهم نمونه های مشابه تجاری است. بدین سبب از این حیث برای آزمایشگاه ها بسیار کاربردی خواهد بود.
وی اشاره کرد: این پروژه در چارچوب چند پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری اجرا شده است. هم اکنون تلاش می نماییم با همکاری دانشگاه دستگاه مذکور را تجاری سازی کرده و به بازار عرضه نماییم.
مسعود مددالهی دانش آموخته دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف باز در این خصوص اظهار داشت: روش تکثیر فوق نسبت به دیگر روش ها مزایایی دارد که مهمترین آنها پیوسته بودن این روش و پیشگیری از آلودگی است.
وی عنوان کرد: دستگاه ساخته شده بوسیله کابل به کامپیوتر متصل می شود و قابلیت کنترل دماهای مختلف را دارد. در داخل دستگاه یک سیستم میکروفلوئیدی تعبیه شده است که توانایی تزریق ژن ها به صورت پیوسته را داراست و می توانیم از خروجی دستگاه ژن های تکثیر شده را تحویل گیریم.
این پژوهشگر اشاره کرد: در ساخت این دستگاه از یک روش جدید به منظور تولید دستگاه های میکروفلویدیک استفاده شده که قابلیت تعمیم در تمامی دستگاه های دیگر ساخته شده توسط پژوهشگران در حوزه میکرو و نانو را داراست.
مددالهی گفت: مزیت این روش، تولید دستگاه های میکروفلویدیک با قابلیت تحمل فشارهای بسیار بالا است. در این دستگاه برای نخستین بار، اثر نوع خاصی از نانوذرات مورد بررسی قرار گرفت و نتایج آن با نتایج به دست آمده با دستگاه های تجاری مقایسه شده است.
وی اضافه کرد: نتایج از آن حکایت می کند که با استفاده از نانوذرات، دستگاه ساخته شده می تواند کارایی دستگاه های تجاری را با کاهش زمان فرآیند حاصل نماید. همین طور نشان داده شده است که نانوذرات می توانند تا ۵ برابر (و حتی بیشتر) نتایج واکنش PCR را بهبود دهند. از دیگر مزایای سیستم های PCR جریان پیوسته بودن دستگاه ساخته شده هزینه ی ارزان تر، سیستم کنترلی ساده تر و تغییر سریع دما است.
طراحی و ساخت دستگاه تکثیر ژن (PCR) حاصل تلاش سه ساله امیر شاملو استادیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف به همراه منوچهر وثوقی رئیس پژوهشکده زیست فناوری و محیط زیست، مسعود مددالهی دانش آموخته دکتری دانشگاه شریف، عرفان قاضی میرسعید، علی آماده دانشجویان کارشناسی ارشد و مهدی دیزانی دانشجوی کارشناسی دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است.