طعنه ثروتمندترین مرد جهان به ایلان ماسک

به گزارش نیوزتل جف بزوس رئیس آمازون و شرکت فضایی بلو اوریجین در تازه ترین اظهارنظر خود راجع به اهداف سفر به مریخ، ایلان ماسک رئیس اسپیس ایکس را بی نصیب نگذاشته است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، جف بزوس مؤسس آمازون در یک سخنرانی خصوصی در روز سه شنبه از شرکت “بلو اوریجین”(Blue Origin) بعنوان اولویت اول کاری خود یاد کرده است. این میلیاردر آمریکایی گفته است که به دنبال ایجاد زیرساخت ها جهت راه اندازی استارتاپ های فضایی موفق است.
شرکت اکتشاف فضایی بزوس هر ساله به واسطه اختصاص یک میلیارد دلار از سهام آمازون حمایت می شود.
این مراسم سخنرانی توسط “The Wings Club” که یک گروه هوانوردی حرفه ای است برگزار گردید. بزوس گفت در حالیکه سیستم های پشتیبانی برای شرکت هایی مانند آمازون و فیس بوک برای موفقیت در زمان شروع شان وجود داشت، اما فرصت های مشابه برای شرکت های کوچک فضایی تازه تأسیس وجود ندارد.
جف بزوس گفته است که هدف بلو اوریجین بسیار متمرکزتر و بشردوستانه تر از شرکت اسپیس ایکس است.
ثروتمندترین انسان در جهان می گوید که عرضه پشتیبانی اساسی برای چنین شرکت هایی را وظیفه خود می داند. وی می گوید که می خواهد تحقیقات و زیرساخت های بلو اوریجین را به روشی ترجمه کند که دیگر شرکت های فضایی در حال ظهور هم بتوانند در این صنعت موفق شوند.
در حال حاضر هزینه های بالا دست و پاگیر شرکت های فضایی کوچک تر شده است. سایر شرکت های فضایی همچون ویرجین گلکتیک و اسپیس ایکس هم با سرمایه بنیان گذاران میلیاردر خود برپا مانده اند.
بلو اوریجین در حال توسعه یک فضاپیمای مناسب برای مأموریت های سرنشین دار به فضا به نام “New Shepard” است.

چند پرواز سرنشین دار آزمایشی طی سال ۲۰۱۹ انجام شده و خواهد شد. بزوس هم اعلام نمود هر زمان که فضاپیمایش آماده شود آنرا به پرواز در خواهد آورد.
وی همینطور در طول سخنرانی خود طعنه هایی هم به ایلان ماسک بنیان گذار اسپیس ایکس زد و به حاضران جلسه اظهار داشت که اگر کسی قصد رفتن به مریخ و زندگی در آنجا را دارد اول باید برود روی قله اورست زندگی کند، چون که ناحیه ای دوردست و بسیار خوشایندتری از مریخ خواهد بود.
بزوس ادعا کرد که ماموریت بلو اوریجین حفاظت از زمین و نه استعمار سیارات دیگر است. وی می گوید یکی از طریق هایی که بلو اوریجین را از رقبای خود جدا می کند، فراهم آوردن امکان پروازهای فضایی گردشگری و فرستادن مردم به مأموریت های فضایی است.
وی افزود که تعداد بالای این پروازها به ساخت و پرتاب موشک های قابل اعتماد و همینطور مقرون به صرفه کمک می نماید.