به سفارش دارپا صورت می گیرد تله پاتی میان انسان و ماشین

به گزارش نیوزتل سازمان تحقیقات دفاعی پیشرفته وزارت دفاع آمریکا(دارپا) می خواهد در یک پژوهش جدید، امکان کنترل ماشین ها را از طریق دور و با کمک قدرت فکر برای انسان فراهم آورد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیفنس وان، دارپا می خواهد هوش مصنوعی را در رابط های عصبی به کار گیرد تا به انسان ها امکان دهد ماشین ها را با فکر خود کنترل کنند.
سازمان تحقیقات دفاعی پیشرفته پنتاگون در حال بررسی نحوه به کارگیری هوش مصنوعی برای بهبود فناوری هایی است که مغز و بدن را در سیستم های نظامی به هم متصل می کنند.
دارپا اخیراً یک گروه پژوهشی را به کار گرفته تا پژوهش در مورد نحوه بهبود نسل جدید فناوری های مربوط به علوم اعصاب را با کمک هوش مصنوعی آغاز کند. این نسل جدید از فناوری، به انسان ها امکان می دهد از طریق دور ماشین ها را کنترل و با آنها ارتباط برقرار کنند؛ بدین ترتیب، انسان ها می توانند اعضای مصنوعی را کنترل کنند، افکار را به صورت متن درآورند و به پهپادهای در حال پرواز به صورت تله پاتی متصل شوند. هدف دارپا در برنامه مربوط به واسطه های عصبی این است که هوش مصنوعی بتواند سیستم ها را به شکلی بادوام تر، کارآمدتر و مؤثرتر عرضه نماید.
یکی از بزرگترین مشکلاتی که پژوهشگران هنگام ابداع واسطه های عصبی با آن روبه رو هستند، سازگار کردن این فناوری به تغییرات مغز است. مغز ما پیوسته نورون ها را به دست می آورد و از دست می دهد؛ در نتیجه ماشین ها اغلب باید با تغییر اتصالات میان نورون ها سازگار شوند.
امکان دارد پژوهشگران با کمک هوش مصنوعی موفق شوند سیستم ها را طوری آموزش دهند که بتوانند خویش را به صورت خودکار با این تغییرات سازگار کنند. آنها قصد دارند الگوریتم هایی عرضه کنند که هنگام کاهش یا افزایش نورون ها، توانایی وساطت میان سیستم و مغز را داشته باشند.
پژوهشگران قصد دارند در این برنامه، روش هایی برای غلبه بر یکی دیگر از محدودیت های واسطه های عصبی یعنی بدن انسان عرضه کنند.
مغز، اطلاعات حسی را از عصب هایی که در سراسر بدن گسترش یافته اند، دریافت می کند. پژوهشگران قصد دارند در این برنامه، یک واسطه مبتنی بر هوش مصنوعی بسازند که می تواند بدن را با سیگنال های مصنوعی تحریک کند و احساساتی مانند احساس سوختن بدون وجود گرما یا حس لامسه بدون تماس فیزیکی را پدید آورد.
چنین سیستمی، ظرفیت اطلاعات را در عصب های اصلی به حداکثر خواهد رساند. دارپا برای این پروژه، یک میلیون دلار بودجه در نظر گرفته و ۱۸ ماه هم برای عرضه نمونه ابتدایی تخمین زده شده است.