پژوهشگران انگلیسی مطرح کردند چمن ها ژن های یکدیگر را می دزدند!

به گزارش نیوزتل پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی دریافتند که چمن ها می توانند با گرفتن ژن چمن های مجاور خود زنده بمانند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان دریافته اند که چمن ها می توانند با گرفتن ژن هایی از همسایه های خود، تکامل داشته باشند. یافته های یک پژوهش جدید نشان داده است که چمن های وحشی، به صورت طبیعی خویش را مورد اصلاح ژنتیکی قرار می دهند.
درک چگونگی این اصلاح ژنتیکی می تواند به دانشمندان در کاهش خطر فرار ژن ها از محصولات اصلاح شده ژنتیکی و ایجاد شرایطی که طی آن ژن ها از محصولات اصلاح ژنتیکی به محصولات وحشی منتقل شوند و آنها را مقاوم می سازند، کمک نماید.
پژوهشگران “دانشگاه شفیلد”(University of Sheffield) انگلستان دریافته اند که انتقال ژن می تواند امکان تکامل ارگانیسم ها را با استفاده از ژن های به دست آمده از گونه های دیگر فراهم آورد.
دکتر “لوک دانینگ”(Luke Dunning)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: چمن ها می توانند به سادگی ژن ها را بدزدند و یک میانبر تکاملی را آغاز کنند. آنها در این فرآیند، مانند یک اسفنج عمل می کنند و اطلاعات ژنتیکی را از چمن های مجاور خود آغاز می کنند تا در محیط های خشن دوام بیاورند.
پژوهشگران، ژنوم چمن های موجود در آفریقا، آسیا و استرالیا را با حدودا ۱۵۰ نوع چمن دیگر بررسی کردند. آنها شباهت توالی دی ان ای(DNA) موجود در ژن ها را هم مورد بررسی قرار دادند.

دکتر دانینگ اضافه کرد: ما نمونه هایی از چمن این نواحی به دست آوردیم و آنها را با یکدیگر مقایسه کردیم تا زمان و مکان رخ دادن این فرآیند را بررسی نماییم. تقلید از این ژن ها، فواید بسیاری برای چمن ها دارد و به آنها کمک می نماید با محیط اطراف خود سازگار شوند و زنده بمانند. این پژوهش نشان داده است که خصوصیت مورد نظر، به چمن های تحت بررسی محدود نیست و طیف گسترده ای از چمن ها را در بر می گیرد.
وی ادامه داد: این پژوهش می تواند به ما در درک نحوه انتقال ژن ها از محصولات اصلاح ژنتیکی به گونه های وحشی و محصولاتی که مورد اصلاح ژنتیکی قرار می گیرند کمک کنند. گام بعدی ما، درک مکانیسم ورای این پدیده در پژوهش های آینده است.
این پژوهش، در مجله “Proceedings of the National Academy of Sciences” به چاپ رسید.