توسعه سنسورهای چاپ ۳بعدی برای کاوشگرها

نیوزتل: ناسا اخیراً تصمیم گرفته است تا از سنسورهای چاپ سه بعدی برای سطح نوردهای سیاره ای استفاده نماید.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ناسا بر این باور است که این کار می تواند راه را برای انسان ها برای رفتن به مریخ و ماه تسهیل کند.
نانومواد می تواند یک عامل کلیدی برای موج بعدی سطح نوردهای سیاره ای باشد. ناسا مبلغ ۲ میلیون دلار به تیم “مرکز پروازهای فضایی گادرد”(Goddard Space Flight Center) به منظور توسعه سنسورهای چاپ سه بعدی اهدا کرده است.
نانوموادها، سنسورهای چاپ سه بعدی را کوچک، فوق حساس و مقاوم در مقابل اشعه می سازند.
هدف ناسا از این پروژه این است که دستگاهی را ایجاد کنند که بتواند حتی مواد شیمیایی بسیار کوچک مانند آمونیاک، هیدروژن، متان و آب را در مقادیر مختلف شناسایی کند.
روش های تولید سنسور فعلی شامل ساخت یک سنسور در یک زمان و سپس ترکیب آنها با عناصر دیگر است. در این رویکرد جدید، تمام حسگرها و بعضی از مدارها بر روی یک بستر توسط چاپ سه بعدی تولید می شوند و سپس آن می توانند تمام موادی ریزی را که قبلاً از بین رفته اند تشخیص دهند.
انتظار می رود این پروژه دو سال به طول بیانجامد. اگر این پروژه همانطور که برنامه ریزی شده است، پیش رود می تواند کمک نماید که سطح نوردهای آینده، مکان هایی را که در آن حیات وجود دارد، پیدا کنند. آنها هم چنین می توانند بعنوان سیستم های ایمنی به منظور آگهی در مورد تغییرات شرایط هوا در فضاپیماها باز مورد استفاده قرار گیرند.