با ۲.۷ میلیارد عضو؛ فیسبوک ۱۵ ساله شد

نیوزتل: فیسبوک که زمانی تنها یک شبکه داخلی در بین دانشجویان دانشگاه هاروارد محسوب می شد، امروز ۱۵ ساله شد.

به گزارش نیوزتل به نقل از آسین ایج، شبکه جنجالی فیسبوک که توسط مارک زاکربرگ تاسیس شده، در سال های اخیر به سبب تبدیل شدن به ابزاری برای انتشار اخبار جعلی و نقض حریم شخصی افراد و سرقت داده های خصوصی آنها بسیار جنجال آفرین شده و خیلی از کشورهای جهان آنرا به پرداخت جریمه های سنگین محکوم کرده اند.
زاکربرگ به مناسبت ۱۵ سالگی فیسبوک پستی را در حساب شخصی خود در این شبکه اجتماعی ارسال کرده و تاریخچه شکل گیری فیسبوک و آینده احتمالی آنرا تشریح کرده است.
فیس بوک امروزه ۲.۷ میلیارد نفر عضو دارد، ولی به نوشته مارک زاکربرگ، در سال های اولیه شکل گیری آن هیچ اطمینان خاطری در مورد امکان تداوم فعالیت این شبکه اجتماعی و استقبال از آن وجود نداشت.
فیس بوک در رقابت با شبکه های مشابهی مانند اورکات که در ابتدای قرن بیست و یکم شکل گرفتند توانست گوی سبقت را از آنها برباید. اما سواستفاده های آن از اطلاعات خصوصی کاربران برای کسب درآمد و فروش این داده ها به شرکت های خصوصی موجب تشدید نارضایتی از فیسبوک شده است.
زاکربرگ در واکنش به این نگرانی ها در پست خود به سرمایه گذاری در حوزه هوش مصنوعی برای مدیریت دقیق تر محتوای این شبکه اجتماعی در مقیاسی وسیع آگاهی داده است. در قسمتی از مطلب وی آمده است: اگر سوژه اصلی در ۱۵ سال قبل احداث شبکه های جدید و مشاهده تاثیرگذاری آنها بوده، در ۱۵ سال آینده سوژه اصلی استفاده از قدرت مردم برای بازسازی جامعه به شیوه هایی مثبت است.