میکروربات هایی که با تغییر شکل از رگ ها عبور می کنند!

به گزارش نیوزتل میکروربات هایی که توسط محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان و موسسه فناوری فدرال زوریخ ابداع شده اند، می توانند به منظور دارورسانی با تغییر شکل و به هر صورتی که شده از رگ های بدن عبور کنند.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، به نظر می رسد احتمال اینکه در آینده نزدیک از ربات های کوچک خزنده و شناگر برای رساندن دارو به نقاط مختلف بدن و یا شستشوی رگ ها استفاده گردد زیاد است. اما بدن انسان پر از محیط های کاملا متفاوت می باشد. ازاین رو هر رباتی که وارد بدن می شود باید بتواند از این محیط های مختلف عبور کند.

در حال حاضر محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL) و موسسه فناوری فدرال زوریخ(ETH) ربات های کوچکی را ساخته اند که می توانند به صورت خودکار در واکنش به محیط اطراف تغییر شکل دهند.

این میکروربات ها از لایه هایی از هیدروژل زیست سازگار تشکیل شده اند که مانند اوریگامی تا شده اند. این استراتژی در خیلی از ربات های کوچک که جهت استفاده در بدن طراحی شده اند، به کار گرفته می شود.

ذرات کوچک مغناطیسی در مواد تشکیل دهنده این ربات ها تزریق می شوند، ازاین رو می توان آنها را از خارج از بدن با استفاده از یک میدان الکترومغناطیسی هدایت کرد.

اما ربات های جدید، دارای حالت تغییر شکل خودکار در هنگام حرکت هم هستند. آنها شکل خویش را بر مبنای محیط اطراف خود تغییر می دهند و خویش را به کارآمدترین شکل ممکن تبدیل می کنند.

تیم سازنده متوجه شد که بدنه لوله ای شکل و یک دم صاف برای پارو زدن و حرکت کردن بهترین طراحی ممکن برای حرکت این ربات از میان یک مایع با ویسکوزیته کم است، در حالیکه طراحی مارپیچی برای عبور از مایعات چسبناک تر بهتر است.

بنابراین تیم سازنده کاری کرد تا این ربات ها در مواقع لازم و متناسب با محیط، به صورت خودکار به هر کدام از این دو حالت که مناسب تر است، درآیند.

“سلمان ساکار” پژوهشگر ارشد این تحقیق می گوید: ربات های ما ساختار خاصی دارند که به آنها اجازه می دهد مناسب با خصوصیت های مایع شناور در آن حرکت کنند. بعنوان مثال اگر آنها با تغییر غلظت مواجه شوند، برای حفظ سرعت و مانورپذیری خود تغییر شکل می دهند.

محققان این ربات ها را با لوله های شیشه ای باریک که حالت عروق خونی را شبیه سازی کنند با مایعات با ویسکوزیته های متفاوت و نرخ های متفاوت جریان آزمایش کردند. این کار به تیم کمک کرد تا مشخص شود کدامیک از شکل ها در کدام محیط بهتر عمل می کند.

این تیم چند سال است که در حال توسعه این میکروربات ها است و به نظر می آید این پیشرفته ترین نمونه تا به امروز است.

این کار در آینده می تواند به توسعه ربات هایی منجر شود که دارو را مستقیما به قسمت هایی از بدن که به آنها نیاز دارند منتقل کند.

این تحقیق در مجله Science Advances انتشار یافته است.