هدیه سال نو فضانورد کانادایی ایستگاه فضایی بین المللی

به گزارش نیوزتل آریل ماتیو نماینده سازمان فضایی کانادا در روسیه روز جمعه طی مصاحبه با خبرنگار تاس اظهار داشت که دیوید سنت ژاک، فضانورد این سازمان، شب کریسمس را بر مبنای سنت مسیحیان کاتولیک در ایستگاه فضایی بین المللی جشن گرفت و هدایای کریسمس بستگانش را در تماس مستقیم تلویزیونی نشان داد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا؛ او در پاسخ به این سوال که آیا سازمان فضایی کانادا سنت ارسال هدیه را به ایستگاه فضایی بین المللی برای سال نو را انجام داده یا خیر اظهار داشت: “فضانوردان سازمان فضایی کانادایی اگر در کریسمس در ایستگاه فضایی بین المللی کار کنند، هدیه کریسمس می گیرند”.
وی ادامه داد: “هدیه های از اقوام خویش قبلا به ایستگاه فرستاده شده بود و دیوید سنت ژاک آنها را در این شب باز کرد. علاوه بر آن در بامداد روز ۲۵ دسامبر یک ویدئو کنفرانس با خانواده اش برگزار کرد که در طول این گفتگو او یکی از هدایای ارسالی که لباس خوابی همرنگ لباس خانواده اش در زمین بود را پوشید!”
آریل ماتیو قبل از این گفته بود که طبق قرارداد بین سازمان فضایی کانادا و دیوید سنت ژاک، فضانورد کانادایی طی سفر مداری خود ۱۱ روزه استراحت دارد که کریسمس(۲۵ دسامبر) و سال نو(۱ ژانویه) از آن جمله است. در این روزها دیوید سنت ژاک که یک متصدی سامانه های خودکار (رباتیک) و پزشک است می تواند وظایف معمول در ایستگاه فضایی بین المللی را کنار گذاشته و با خیال راحت کتاب بخواند، فیلم تماشا کند و یا با خویشاوندانش در زمین ارتباط بگیرد.
اولگ کانوننکو فضانورد روسی، دیوید سنت ژاک فضانورد ناسا و انا مک کلین کانادایی، سه خدمه بین المللی در ایستگاه فضایی بین المللی حلول سال نو میلادی را جشن می گیرند.
این سه نفر ۲۵ روز قبل در ۳ دسامبر گذشته با ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۱ به فضا پرتاب شدند و بر مبنای یک برنامه فشرده حدود ۶ ساعت بعد سفینه خویش را به ایستگاه فضایی بین المللی رساندند. طبق برنامه آنها تا ۱۷ ژوئن ۲۰۱۹ در ایستگاه فضایی بین المللی فعالیت خواهند داشت.