توسط اسپیس ایکس قدرتمندترین ماهواره جی پی اس به فضا پرتاب شد

نیوزتل: روز گذشته موشک ˮفالکون ۹ ˮ(Falcon ۹) شرکت اسپیس ایکس از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال و در صورتی که حامل قدرتمندترین ماهواره جی.پی.اس نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا بود، پرتاب شد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این ماهواره که قدرتمندترین ماهواره جی.پی.اس تولید شده تابحال است، روز یکشنبه ۲۳ دسامبر به مدار پرتاب شد.
این ماهواره قرار بود سه شنبه هفته پیش پرتاب شود، اما به سبب نگرانی های مربوط به شرایط جوی نامناسب روز گذشته پرتاب شد.
ماهواره جی.پی.اس(GPS satellite) ماهواره ای است که برای سامانه موقعیت یاب جهانی استفاده میگردد. اولین ماهواره جی پی اس navstar۱ بود و در سال ۱۹۷۸ پرتاب شد.
” هدر ویلسن “(Heather Wilson)، دبیر نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: نسل بعدی ماهواره های جی پی اس سه برابر دقیق تر از نسخه های پیشین و به طوری مجهز شده که هشت برابر از دیگر ماهواره ها قابلیت “ضد پارازیت”(anti-jamming) دارد. این ماهواره “وسپوچی”(Vespucci) نام دارد. نام این موشک را به افتخار” آمریگو وسپوچی”(Amerigo Vespucci) کاشف و نقشه نگار ایتالیایی نامگذاری کرده اند.

شرکت هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات آمریکایی “لاکهید مارتین”(Lockheed Martin) این ماهواره جی پی اس پیشرفته را در مرکزی نزدیک شهر دنور توسعه داده است.
این پرتاب آخرین و بیست و یکمین پرتاب شرکت اسپیس ایکس در سال ۲۰۱۸ میلادی بود. این کمپانی حالا دارای بالاترین رکورد پرتاب موشک در یک سال است.