حمایت اتحادیه اروپا از ایران برای ارتقای ایمنی هسته ای

به گزارش نیوزتل رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای از حمایت ۲۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا از ایران برای ارتقای ایمنی هسته ای اطلاع داد.

به گزارش نیوزتل به نقل از وزارت علوم، نشست مراجع ملی (NCPs) همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی با اتحادیه اروپا، با حضور ۱۶ مرجع ملی هماهنگ کننده به میزبانی مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید.
در این جلسه که بامداد امروز چهارشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۷ برگزار شد، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بعنوان هماهنگ کننده ملی همکاری های علمی، آموزشی و پژوهش با کمیسیون اروپایی، بر ضرورت گسترش این حوزه از همکاری ها با اتحادیه اروپا و همچین هماهنگی مراجع ملی در این زمینه تاکید نمود.
در این جلسه، مراجع ملی، گزارشی از فعالیت های خود طی دو سال قبل در حوزه های مختلف ارائه کردند و ضمن راهکارهای ارتقای همکاری با اتحادره اروپا، چالش های موجود دراین زمینه بررسی گردید.
حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی، اتحادیه اروپا را نمونه ایده آل همگرایی در بین سازمان های منطقه توصیف کرد و مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه علامه طباطبایی گزارشی از فعالیت های این دانشگاه در حوزه همکاری در حوزه «علم و جامعه» و همینطور برنامه اراسموس پلاس ارائه کرد.
دکتر کرمی ثابت معاون سازمان انرژی اتمی و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای هم ضمن برشمردن دستاورهای سازمان انرژی اتمی در حوزه همکاری با اتحادیه اروپا طی دو سال قبل از حمایت ۲۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا از ایران برای ارتقای ایمنی هسته ای اطلاع داد.
در ادامه جلسه، نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی، دانشگاه های تهران، اصفهان و سازمان حفاظت محیط زیست، گزارشی از عملکرد همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی با کمیسیون اروپایی ارائه کردند.
عطاء الله کوهیان معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم هم ضمن برشمردن کارکردهای مراجع ملی، نقش هماهنگ کننده آنها در ارتقای مناسبات را با اهمیت خواند.
همکاری های علمی آموزشی و پژوهشی ایران و اتحادیه اروپا پس از توافق هسته ای ایران و ۱+۵، در چارچوب بیانیه همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی ایران و اتحادیه اروپا گسترش یافته و طرفین همکاری های خویش را در دو چارچوب آموزشی (برنامه ارسموس پلاس) و پژوهشی (برنامه چشن انداز ۲۰۲۰) دنبال می کنند. کارگروه مشترکی برای همکاری ها در این حوزه میان طرفین تشکیل شده که تا کنون سه جلسه از این کارگروه در تهران و بروکسل تشکیل شده و نشست چهارم این کارگروه هم طی ماه های آینده در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار می شود.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هماهنگی کننده ملی ( National Coordinator ) همکاری های علمی، اموزشی و پژوهشی با کمیسیون اروپایی است که همکاری های طرفین را با استفاده از ۱۶ مرجع ملی در حوزه های مختلف همچون انرژی های نو و تجدید پذیر، یورواتم، علم برای جامعه، امنیت غذایی، کشاورزی، فناوری های زیستی، اقدامات اقلیمی، بیوتکنولوژی و سایر حوزه ها عملیاتی می کند.