کاربرد نانوکفپوشهای بتنی در محوطه بندرگاهی جنوب و فرودگاه

نیوزتل: بخشی از محوطه بندرگاهی در جنوب و ترمینال ۴ فرودگاه مهرآباد از کفپوش های بتنی نانویی با دوام بالا پوشیده شده است.

به گزارش نیوزتل به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان ایرانی فعال در عرصه تولید کفپوش های بتنی موفق شده محصول خویش را در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی (بندر چابهار) قرار دهد. همینطور از این کف پوش ها در محوطه ترمینال ۴ فرودگاه مهرآباد هم استفاده شده است.
در این محصول از نانوذرات سیلیس برای افزایش دوام استفاده شده است. این شرکت ۷۵۵-INSO۲ و ۲۰۱۸۵ را برای کفپوش های بتنی دریافت کرده است. از خواص مهم این کف پوش های بتنی می توان به کاهش جذب آب در آنها اشاره نمود.
این شرکت در حال بهینه سازی فرمولاسیون و تولید رفتار خودتمیزشوندگی در کف پوش ها است. از نظر قیمت، این کف پوش ها ۶۰ تا ۷۰ درصد ارزان تر از کف پوش های خارجی هستند، در حالیکه کیفیتی برابر با نمونه های خارجی دارند.
در حال حاضر نمونه های خارجی از کشورهایی نظیر ایتالیا و امارات وارد می شوند. یکی از اشکالات واردات کف پوش با مقاومت بالا از خارج، هزینه حمل و نقل آن است که به علت سنگین بودن کف پوش ها اتفاق می افتد.
کف پوش هایی که در خیابان به کار می روند، از نظر مقاومت در برابر فشار، تفاوت بارزی با کف پوش های فرودگاهی و بندرگاهی دارند، چون که در کف پوش های خیابان فشار وارده کمتر از کف پوش های بندرگاهی و فرودگاهی است.
در بنادر و فرودگاه ها به علت استفاده از خودروهای بارکش و جرثقیل ها، میزان فشار بر هر سانتی متر مربع بسیار بیشتر از کوچه ها و خیابان های شهری است. از این رو الزامات استاندارد برای این کف پوش ها متفاوت با کف پوش های دیگر است.