در پی سقوط ناو کیهانی سایوز برنامه کاری سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی تغییر می کند

نیوزتل: به دنبال پرتاب ناموفق سایوز ام.اس-۱۰ سرگئی کریکالف، مدیر اجرایی سازمان فضایی روسیه (روسکاسموس) اولین تغییر درباره کاری ایستگاه فضایی بین المللی را اعلام نمود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، کریکالف در جمع خبرنگاران اظهار داشت که با عنایت به حادثه سقوط ناو کیهانی سایوز، روسکاسموس مجبور به تغییر برنامه پیش بینی شده راهپیمایی فضایی در ایستگاه فضایی بین المللی شده است.
قرار بود این راهپیمایی در اواسط نوامبر برای بازرسی بدنه بیرونی سفینه سایوز ام.اس -۹ که چندی قبل سوراخ مشکوکی به قطر دو میلی متر در بخش مداری آن بوجود آمده صورت بگیرد تا معلوم شود وضعیت قسمت خارجی بدنه به چه شکل است و ضمن روشن شدن عامل تولید این حفره، در صورت نیاز از بیرون هم درزگیری شود.
سرگئی کریکالف در مصاحبه مطبوعاتی در مورد این راهپیمایی فضایی اظهار داشت: “قرار بود در وسط ماه نوامبر آلکسی اووچینین و سرگئی پروکوپیف این کار را با هم انجام دهند. اما با عنایت به شرایط پیش آمده در روز ۱۵ نوامبر راهپیمایی وجود نخواهد داشت.
اما ما بررسی خواهیم کرد اگر تغییر برنامه های پرتاب به زمان طولانی نیاز داشته باشد تلاش خواهیم کرد که این راهپیمایی را با یک نفر (پروکوپیف) انجام دهیم.
کریکالف افزود: برنامه پرواز اکنون در هر صورت باید تغییر پیدا کند و ما هم اکنون مشغول جوانب کار برای پردازش برنامه کاری کیهان نوردان ساکن ایستگاه فضایی بین المللی هستیم.
در ماه اوت گذشته فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی بین المللی متوجه نشتی هوا با استفاده از سوراخی در بدنه ناو سایوز شدند و بلافاصله با مواد موجود در ایستگاه آنرا مسدود کردند. گرچه هنوز ظاهرا تحقیقات ادامه دارد و منشاء و دلیل واقعی تولید سوراخ اعلام نشده اما روسکاسموس اعلام نموده بود که در اواسط ماه نوامبر و در جریان یک راهپیمایی فضایی بدنه بیرونی سایوز توسط فضانوردان بررسی و در صورت نیاز مرمت خواهد شد.