ابداع نمایشگر هاد برای غواصان جهت یابی زیر آب بدون دخالت دست

نیوزتل: نیروی دریایی آمریکا، نوعی نمایشگر برای غواصان ابداع کرده است که می تواند به جهت یابی زیر آب کمک نماید.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، نیروی دریایی آمریکا، نوعی نمایشگر “هاد”(HUD) برای غواصان ابداع کرده است. هاد، نمایشگری فرانما است که اطلاعات را در مقابل دید بیننده، نمایش می دهد؛ بدون اینکه بیننده مجبور باشد جای دیگری را نگاه کند.
این ابزار موسوم به “شدو ناو”(Shadow NAV)، یک پروژکتور است که روی یک ماسک غواصی معمولی نصب می گردد و قابلیت جهت یابی زیر آب را بدون دخالت دست فراهم می آورد.

غواصان اغلب مجبور هستند در شرایط ناخوشایند با دید صفر کار کنند و این شرایط، امکان دیدن ابزار همراه شان و خواندن اطلاعات آنها را دشوار می سازد. از آنجائیکه این اطلاعات، داده های ضروری مربوط به عمق آب و زمان شیرجه را در بر دارند، محدودیت در خواندن آنها، یک مشکل جدی به حساب می آید.
طراحی “شدو ناو” به صورتی است که هم به بهبود گردش داده ها کمک می نماید و هم نیاز به تجهیزات را در طول غواصی می کاهد چونکه نمایشگر هاد که روی ماسک نصب شده، تحت تاثیر شرایط دید صفر قرار نمی گیرد.

در این ابزار، از یک ماژول نمایشی میکرونوری قابل تنظیم استفاده شده است تا امکان جهت یابی در عمق بسیار برای غواص فراهم گردد. به علاوه، خصوصیت های نور پایین این ابزار، امکان دید در شب کاربر را حفظ می کنند.
“دنی گری”(Danny Gray)، مدیر محصولات و پشتیبانی شرکت “جیمز فیشر و پسران”(James Fisher and Sons) اظهار داشت: امکان دارد غواص در هنگام انجام دادن ماموریت ها، تجهیزات بسیاری به همراه داشته باشد. تجهیزات قدیمی مانند قطب نما و عمق سنج، نه تنها میزان بار را می افزایند، بلکه به خاطر کوچک بودن، استفاده محدودی در زیر آب دارند؛ در نتیجه می توانند عواقب خطرناکی برای غواص به همراه داشته باشند.

وی اضافه کرد: گروه متخصصان فنی ما برای حل چنین مشکلاتی، تلاش کردند ابزاری کوچک، کم هزینه و دارای قابلیت جهت یابی بالا ابداع کنند تا استانداردهای ایمنی را برای غواصان نظامی بالا برند و امکان موفقیت آنها را در ماموریت ها فراهم نمایند. شرکت ما با عرضه این فناوری به بازار، این امکان را برای غواصان سراسر جهان فراهم خواهد نمود.