توسعه یک موتور یونی برای فرستادن انسان به مریخ!

نیوزتل: مهندسان ˮناساˮ و شرکت ˮایروجت راکتینˮ(Aerojet Rocketdyne) یک قدم بزرگ را در توسعه یک ˮموتور یونی رادیکالیˮ(radical ion engine) طراحی شده برای ارسال انسان به مریخ برداشته اند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، موتور یونی رادیکالی که بعنوان “پیشرانه یونی هال” شناخته می گردد از میدان های الکتریکی و مغناطیسی برای یونیزه کردن گازهایی مانند “زنون” یا “گزنون”(xenon) استفاده می نماید و یون ها را برای تولید پیشرانه خارج می کنند.
این شیوه بسیار بهتر، ایمن تر و کارآمدتر از موشک های شیمیایی سنتی است.
ناسا طی یک قرارداد سه ساله با شرکت “ایروجت راکتین” مبلغ ۶۷ میلیون دلار را برای توسعه این سیستم موسوم به “سیستم پیش رانش الکتریکی پیشرفته”(AEPS) داده است.

این کار به صورت بالقوه می تواند سبب افزایش ۱۰ برابری در بهره وری سوخت حمل و نقل فضایی و افزایش بیش از دو برابری سرعت سیستم های نیروی برق فعلی شود.
از فناوری “پیشرانه یونی هال” برای مانور دادن ماهواره ها در مدار زمین استفاده می گردد. به قول شرکت “ایروجت راکتین” هم اکنون این فناوری تست یکپارچه سازی سیستم اولیه برای موتور رادیکال را با موفقیت پشت سر گذاشته است. آزمایش این پیشرانه در “مرکز پژوهشی گلن”(Glenn Research Center) ناسا در ایالت اوهایو انجام گرفته است.
اکنون این شرکت در حال توسعه یک پیشرانه یونی هال ۱۳ کیلوواتی برای ناسا است و این در شرایطی است که هم اکنون تنها قدرتمندترین پیشرانه یونی هال دنیا ۴٫۵ کیلووات است.

“ایلین دریک”(Eileen Drake) مدیرعامل و رئیس شرکت ایروجت راکتین اظهار داشت: با توسعه و پیشرفت در فناوری پیش رانش ما نه تنها خویش را برای فرستادن انسان به ماه بلکه برای فرستادن آنها به مریخ آماده می نماییم. “سیستم پیش رانش الکتریکی پیشرفته” یک فناوری نوین برای اکتشافات فضایی عمیق است.
پژوهشگران هم اکنون به مرحله نهایی سازی و تایید طراحی و پیشبرد بررسی نقد طراحی(CDR) می پردازند که در آن یک طرح برگزیده و برای تولید نهایی آماده خواهد شد.