به افتخار زادروز مبدع نظریه مهبانگ لوگوی گوگل تغییر نمود

نیوزتل: امروز ۲۶ تیر ماه زادروز ˮژرژ لومترˮ کشیش، فیزیکدان و اخترشناس بلژیکی است که در بسط نظریه ˮمهبانگˮ نقش داشت. بنابراین ˮگوگلˮ امروز لوگوی خویش را به افتخار این دانشمند، به عکس انیمیشنی از وی تغییر داد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، “ژرژ لومتر”(Georges Lemaître) در تاریخ ۱۷ ژوئیه سال ۱۸۹۴ میلادی در خانواده ای مذهبی در شهر شارلروا بلژیک متولد شد.
در سال ۱۹۱۴ در جنگ جهانی اول بعنوان افسر توپخانه در ارتش بلژیک مشغول خدمت شد و در آن زمان بالاترین مدال شجاعت ارتش را دریافت کرد. در سال ۱۹۲۰ موفق به دریافت مدرک دکترا در مهندسی راه و ساختمان شد. در سال ۱۹۲۲ به آمریکا رفت و دکترای نجوم گرفت و در سال ۱۹۲۳ هم کشیش شد.

لومتر در سال ۱۹۲۳ در دانشگاه کمبریج مشغول به مطالعه فیزیک خورشیدی شد. وی در آنجا تحت تاثیر” آرتور استنلی ادینگتون”(Arthur Stanley Eddington) استاد ستاره شناسی و مسئول رصدخانه دانشگاه کمبریج قرار گرفت و با وی کار کرد.
ادینگتون، لومتر را یک کیهان شناس مدرن خطاب کرد.
وی در سال ۱۹۲۴، در رصدخانه دانشگاه “هاروارد” و “موسسه فناوری ماساچوست”(MIT) مشغول به کار شد. در آن زمان هم برای کسب دکترا خود در رشته علوم در MIT ثبت نام کرد.
لومتر در اعمال به کارگیری نظریه “نسبیت عام “آلبرت اینشتین” پیشگام بود.

وی در سال ۱۹۲۷ بعنوان استاد فیزیک نجومی در دانشگاه “لوون” بلژیک شروع بکار کرد و نخستین مقاله مهم خویش را در مورد “جهان در حال توسعه” منتشر ساخت.
در سال ۱۹۳۱ بود که کتاب “مباحثی در مورد تکامل جهان” را منتشر و در این کتاب اظهار نمود که جهان طی یک انفجار بزرگ تحت عنوان “Big Bang”” خلق شده است.
وی بر این باور بود که صورت فعلی جهان نتیجهٔ یک انفجار بزرگ است که میلیاردها سال پیش رخ داده است و سبب گسترش و انبساط جهان شده است. با انتشار این نظریه توجه دانشمندان دیگر را برانگیخت.
لومتر در طول زندگی پربار خود جوایز زیادی هم کسب کرده است که می توان به “جایزه فرانکی” که یک جایزه معتبر علمی و پژوهشی در بلژیک است، اشاره نمود.
در سال ۱۹۳۶ بود که جایزه نجومی”Prix Jules Janssen” فرانسه را به دست آورد.
همینطور در سال ۱۹۵۳، مدال “ادینگتون” را به دست آورد.
این فیزیکدان برجسته در نهایت در تاریخ ۲۰ ژوئن سال ۱۹۶۶ میلادی در ۷۱ سالگی درگذشت.