ربات هایی که از حرکات حشرات تقلید می کنند

نیوزتل: دانشمندان دانشگاه ادینبرو موفق شده اند با برنامه ریزی الگوریتم های کامپیوتری، ربات هایی ابداع کنند که از حرکات حشرات تقلید می کنند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی، پژوهش در مورد پیچیدگی های حرکت حشرات، می تواند در طراحی ربات ها الهام بخش باشد.
دانشمندان “دانشگاه ادینبرو” (.Edin) در اسکاتلند، موفق شده اند الگوریتم های کامپیوتری ابداع کنند که به درک بهتر مدارهای عصبی حشرات کمک می نماید. سپس، آنها با استفاده از همین الگوریتم ها، ربات هایی ابداع کردند که کارکرد این مدارها را تقلید می کند.
یکی از این ربات ها، با نصب یک تلفن همراه روی چند چرخ تولید شده است. پژوهشگران ادینبرو توانستند با استفاده از یک دوربین و یک قطب نما توانستند برنامه های مورد نظر خویش را در محیط طبیعی حشرات، اجرا کنند و با این کار، تقلید حرکات حشره توسط ربات را به دقت بررسی کردند.
این ربات می تواند چشم اندازهای یک حشره را در محیط زندگی آن ثبت کند و موارد ثبت شده را برای تقلید حرکات به کار ببرد. همچنین، ربات با استفاده از قطب نما و سرعت چرخ ها، قادر به ردیابی مسیر و فاصله نقطه حرکت خود تا مقصد خواهد بود.

دانشمندان امیدوارند که با تقلید از حشرات، کنترل ربات برای وظایف ساده، کم هزینه تر، ساده تر و قوی تر باشد. این یافته ها می توانند به ربات ها در انجام دادن وظایف مکرر و روزانه مانند بیرون گذاشتن زباله ها یا سمپاشی محصولات مزارع کمک کنند. برای مثال، امکان دارد گروهی از ربات های حشره مانند بتوانند زباله ها را جمع آوری کنند و آنها را به یک محل مخصوص ببرند و یا امکان دارد یک ربات بتواند در اطراف مزرعه به حرکت درآید و کودها یا آفت کش ها را پخش کند.
این پژوهش، در نشست بین المللی علوم اعصاب ” FENS” در برلین عرضه شد.