پژوهشگران آمریکایی ابداع کردند؛ اپلیکیشن جدیدی برای کمک به عبور نابینایان در ساختمان های ناآشنا

نیوزتل: پژوهشگران آمریکایی برای کمک به عبور نابینایان از ساختمان های ناآشنا، اپلیکیشن جدیدی ابداع نموده اند که در عینک ˮهولولنزˮ شرکت مایکروسافت به کار می رود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، پژوهشگران “مؤسسه فناوری کالیفرنیا” (CalTech)، اپلیکیشنی برای عینک “هولولنز” (Hololens) شرکت مایکروسافت ابداع نموده اند که می تواند افرادی که دچار معلولیت چشمی هستند، برای گذشتن از ساختمان های پیچیده راهنمایی کند. این روش غیرتهاجمی، علاوه بر رساندن تصاویر خام به مغز، به شکلی تصویربرداری در زمان واقعی تکیه دارد که کاربر را در گذشتن از یک ساختمان ناآشنا هدایت می کند.
معمولا هولولنز، اشیاء مجازی را از دید کامل کاربر در دنیای واقعی بررسی می کند. برای مثال، مهندسان می توانند از مدل سه بعدی یک ساختمان در فضای فیزیکی استفاده و هر قسمت را با قدم زدن در اطراف این ساختار مجازی بررسی کنند. همچنین، می توان از هولولنز برای خرید آنلاین لوازم خانگی با استفاده از قرار دادن مدل سه بعدی آنها در محل دلخواه، بهره برد.

در مقاله این پژوهش آمده است: اصل طراحی ما بر معنا دادن به همه اشیای موجود در طبیعت است. هر شی موجود در محیط می تواند از محل قرار گرفتن خود، با کاربر صحبت کند. گام صدا، با نزدیک تر شدن شیء افزایش می یابد و کاربر می تواند با کمک چند حالت کنترل، شیء مورد نظر را برای صحبت انتخاب نماید.
این حالات، اسکن، نورافکن و هدف هستند. بعد از انتخاب حالت اسکن، هر شیء، نام خویش را می گوید و بدین سان کاربر می تواند برپایه فاصله و محل قرار گرفتن هر شیء، وجود آن را در دنیای واقعی درک کند. حالت نورافکن، در هنگام صحبت شیء، مستقیما به آن می تابد و هدف، باعث می گردد شیء، پی درپی نام خویش را تکرار کند. در این میان، موانع و دیوارها، در صورت نزدیکی بیش از اندازه کاربر به آنها، صدایی شبیه به “هیس” ساطع می کنند.
پژوهشگران در آزمایشی، یک صندلی مجازی به وجود آوردند و با استفاده از حالت هدف، کاربران هولولنز را برای نزدیک شدن به آن راهنمایی کردند. این آزمایش، بر دو مرحله تعیین محل صدا و رسیدن سریع به مقصد درست هم تکیه داشت. بعد از آن، پژوهشگران، یک صندلی فیزیکی را در همان محل گذاشتند و از افراد خواستند با راه رفتن، آن را پیدا کنند. بدون کمک هولولنز، طول این فرآیند، هشت برابر و مسافت آن ۱۳ برابر بیشتر بود.