فضاپیمای دراگون از ایستگاه فضایی به زمین بازمی گردد

نیوزتل: فضاپیمای ˮدراگونˮ متعلق به شرکت فضایی اسپیس ایکس طی یک بازگشت ۴۳ ساعته، بیش از ۱۸۰۰ کیلوگرم نتایج آزمایشات و تحقیقات را به زمین می آورد.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای “دراگون” اسپیس ایکس در نهایت بعد از چند روز تاخیر به دلیل شرایط نامساعد آب و هوا، با نزدیک ۲ تن از نتایج تحقیقات تکمیل شده و قطعات تعویضی ایستگاه فضایی بین المللی که می تواند برای سایر مأموریت های اکتشافی استفاده شود، در حال بازگشت به خانه است.

این فضاپیما بیش از یک ماه در ایستگاه فضایی بین المللی بود و تدارکات و امکانات لازم برای تحقیقات را برای محققان ساکن این ایستگاه تامین کرد.

“دراگون” به تلاش “اسکات تینگل”، مهندس پرواز که نظارت بر جداسازی و بازگشت این فضاپیما را بر عهده داشت، از بازوی رباتیک ایستگاه فضایی رها گردید.

اسپیس ایکس در سال های اخیر پرتاب های موشک قابل توجهی داشته است، اما بازگشت امروز فضاپیمای “دراگون” با عنایت به بار سنگینی که حمل می کند، یکی دیگر از آزمون های مهم برای این شرکت است.

فضاپیمای “دراگون” هم اکنون تنها فضاپیمای ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین المللی است که قادر به بازگشت به زمین است.

این دومین سفر “دراگون” به ایستگاه فضایی(ISS) بود که از موشک قابل بازیابی “فالکون۹” و از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب شد.

آزمایشاتی که توسط این فضاپیما به زمین می آیند، طیف گسترده ای را پوشش می دهند. چند مورد از این آزمایشات نشان داده است که چگونه برخی موجودات با زندگی در فضا ارتباط برقرار می کنند و تعاملشان با زندگی در فضا چگونه است.

همچنین یک آزمایش خاص شامل زیستگاه هایی برای موش ها توسط محققان ساکن ایستگاه فضایی بوجود آمده است که ناسا می خواهد موش ها و جوندگان را به فضا ببرد تا ببیند بدن آنها در اثر زندگی در فضا چه تغییراتی می کند.

همچنین نتایج آزمایش آزمایشگاه “Fruit Fly” به زمین بازمی گردد. تیم تحقیقاتی ایستگاه فضایی در این آزمایش بررسی کرد که چگونه مگس میوه حاوی بیش از ۷۵ درصد بیماری های انسان است.

بنابراین این آزمایش برای درک اینکه چگونه فضا بر سیستم ایمنی مگس میوه تأثیر می گذارد، حیاتی بود. بعد از بازگشت به زمین، این تحقیق می تواند در چگونگی آماده سازی سیستم ایمنی بدن فضانوردان برای ماموریت های فضایی همچون ماموریت های قریب الوقوع مریخ، نقش حیاتی داشته باشد.

همچنین یک قطعه از محموله بازگشتی، ربات فضانورد موسوم به “Robonaut” است که به همراه پروژه های پژوهشی دیگر به خانه بازمی گردد.

“Robonaut” عضو رباتیک خدمه ناسا در ایستگاه فضایی است و در حالیکه در ابتدا به نظر ایده خوبی بود، اما برای تیم مشکل ساز شد و تصمیم به بازگرداندن آن گرفتند.

این ربات در روشن شدن در حالت چرخش در مدار و چند مورد دیگر مشکل داشت که در نهایت آنها به این نتیجه رسیدند که باید به خانه بازگردد تا آن را تعمیر کنند.

ناسا اعلام نمود زمانی که فضاپیمای “دراگون” به سلامت فرود بیاید، اسپیس ایکس آن را اعلام می کند.

آژانس فضایی آمریکا تصریح کرد که این فرود پخش زنده نخواهد شد.