ربات های سرآشپز ساخته می شوند

به گزارش نیوزتل کمپانی سونی با دانشگاه ˮکارنگی ملونˮ آمریکا قرارداد همکاری بستند تا با توسعه هوش مصنوعی، ربات هایی برای تهیه و تحویل غذا بسازند.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، شرکت ژاپنی سونی با همکاری دانشگاه "کارنگی ملون"(Carnegie Mellon) می خواهد تا ربات هایی بسازد که همه مراحل آشپزی از پخت تا تحویل را انجام دهند.

اگر سونی و "کارنگی ملون" راه خویش را با موفقیت بپیمایند، ربات ها ممکن است دیگر در آشپزخانه خیلی غریبه به نظر نرسند.

آنها توافق نامه ای را امضا کرده اند که دو همکاری در تحقیقات هوش مصنوعی و رباتیک را که بر آماده سازی غذا، پخت و پز و تحویل تمرکز می کنند، فراهم می کند.

کار آنها ابتدا با تقویت ربات های دستکاری شده شروع می گردد و در نهایت ربات هایی را می سازند که مخصوص پخت انواع خاصی از غذاها با قابلیت کار در فضاهای محدود آشپزخانه ها هستند.

این تحقیق به صورت عمده با رهبری دکتر "هیروآکی کیتانو" مدیر اجرایی برجسته سونی در دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه "کارنگی ملون" در پیتسبورگ آمریکا صورت خواهد گرفت.

سونی همینطور با سرمایه گذاری در پروژه های تحقیقاتی این دانشگاه و راه اندازی استارتاپ ها از این دانشگاه حمایت خواهد نمود.

اما چرا غذا؟ همانطور که سونی توضیح داد، مهارت های مورد نیاز برای ربات های آشپز می تواند به مجموعه ای از وظایف تبدیل گردد. آشپزی برخلاف دیگر کارهای مربوط به خانه یا کارهای روتین تجاری، شامل دست زدن به اشیاء شکننده و متفاوت در یک فضای کوچک است.

اگر یک ماشین بتواند در آماده سازی میز غذای تایلندی موفقیت آمیز عمل کند، احیانا دارای استعداد برای بکارگیری در پزشکی، کارخانه ها و عملیات های نجات هم هست.

البته باید صبور بود، چون که هر گونه کاربرد عملی این تحقیق احیانا چند سال طول خواهد کشید.